news

Udany test statku Starhopper

Pomimo pewnych problemów, SpaceX nie przerywa testów prototypu statku Starship. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wzniósł się on w powietrze.

Podobnie jak rakiety Falcon 9, przyszły statek Starship ma mieć możliwość pionowego lądowania. W założeniach jednak ma być dużo większy, a na jego pokładzie zmieści się kilkadziesiąt osób i zaopatrzenie na czas lotu na przykład na Marsa. Oczywiście na razie tylko w ambitnych planach Elona Muska, ponieważ obecnie firma testuje dopiero dużo mniejszy prototyp statku.

Nazywany został on Starhopper i pomimo wcześniejszych problemów z działaniem silników, w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wzbił się on w powietrze. Choć na razie nie na wysoko, ponieważ nowy silnik Raptor, testowany wraz z pojazdem, na razie został odpalony na tyle, by statek wzniósł się na około 20 metrów, zawisł w powietrzu i delikatnie wylądował na ziemi. Łącznie cały lot trwał 15 sekund.

Kolejny test planowany jest na początek sierpnia. Podczas niego Starhopper powinien wznieść się już dziesięciokrotnie wyżej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwszy test suborbitalny ma odbyć się jeszcze w tym roku.

podobne treści