newssmartfony

Ubuntu Phone wchodzi do sprzedaży

Pamiętacie jeszcze pomysł smartphone’ów działających pod kontrolą Ubuntu? Choć opóźnienie było spore, wygląda na to, że wreszcie się doczekaliśmy – na przyszły tydzień Canonical zapowiada premierę pierwszego smartphone’u działającego fabrycznie pod kontrolą ich systemu.

Niestety urządzeniu o nazwie BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition trochę brakuje do specyfikacji, jaką miał mieć smartphone Ubuntu Edge, ale za to jego cena ma być relatywnie konkurencyjna, a sposób jego sprzedaży będzie dość innowacyjny. Ale po kolei.

Wyprodukowane przez mało znaną hiszpańską markę BQ urządzenie Aquaris E4.5 Ubuntu Edition wyposażone jest w czterordzeniowy procesor MediaTek taktowany zegarem 1,3 GHz. Do dyspozycji użytkowników oddany został 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Nie jest to dużo, ale pewnym pocieszeniem jest fakt, że Aquaris E4.5 Ubuntu Edition wyposażony jest dodatkowo w slot na karty microSD oraz dwa sloty na karty micro-SIM. Urządzenie wyposażono w ekran o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 540 na 960 pikseli, a w obudowie znalazło się także miejsce dla kamer 5 i 8 megapikseli. Aquaris E4.5 UE połączy się też z siecią WiFi i obsłuży Bluetootha 4.0. Niestety brak informacji na temat funkcjonalności, jakie miały znaleźć się we flagowym urządzeniu mobilnym z Ubuntu, takich jak na przykład możliwości wykorzystania tego smartphone’u jako komputera.

Wygląda więc na to, że urządzenie nie trafi raczej w gust najbardziej wymagających klientów, ale osoby poszukujące bardziej budżetowych rozwiązań będą zadowolone – smartphone wyceniono na 169,90 Euro. Czy Ubuntu Phone OS poradzi sobie z konkurencją w tym segmencie w postaci całej masy tanich urządzeń działających pod kontrolą Androida czy tańszych Lumii z Windows Phone? To pytanie jest na razie otwarte.

Wiadomo za to, że na starcie urządzenie będzie obsługiwało aplikacje Facebooka, Twittera, Amazonu, Spotify, SoundCloud i Groovesharka. Ponieważ aplikacje na Ubuntu to właściwie tylko HTML5, Canonical ma nadzieję, że szybko przybywać będą nowe.

Pewności w tym temacie mieć jednak nie można, wiadomo natomiast, że premiera urządzenia będzie nietypowa, ponieważ początkowo urządzenia nie będzie można kupić. Przynajmniej nie w sklepie internetowym BQ. Zamiast tego będzie ono sprzedawane w Europie na specjalnych eventach, o których dacie i lokalizacji informowane będą w najbliższych tygodniach osobo obserwujące profile @ubuntu oraz @bqreaders.

podobne treści