news

Tworzysz tęczę za każdym razem, gdy zdmuchujesz świeczkę

Przyjrzyjcie się dokładnie tej fotografii, ponieważ bardzo trudno było ją wykonać, więc jest naprawdę unikatowa. Widać tu tęczę na smudze dymu powstającego podczas zdmuchiwania świeczki.

Cząsteczki wosku załamują światło, ale tylko jeśli zostaną oświetlone we właściwym ułamku sekundy. Należy więc dysponować porządną lampą błyskową, użyć bardzo krótkiego czasu ekspozycji i nacisnąć wyzwalacz w idealnym momencie.

Autor zdjęcia, Grover Schrayer, korzystał z aparatu Fuji Finepix S8100fd z fleszem oraz makroobiektywu Raynox M-250. Opowiada:

Nastawiłem migawkę na 1/1000 sekundy i włączyłem lampę błyskową w aparacie. Błysk światła padł na smugę dymu i mogłem uchwycić załamanie światła na cząsteczkach wosku. Aby sfotografować ten efekt, musiałem dobrać odpowiedni kąt. Najtrudniejsze było ustawienie głębi ostrości. Sfokusowałem najpierw na knocie, potem na skraju smugi dymu, trzymałem wyzwalacz w gotowości, zdmuchnąłem ogień i natychmiast nacisnąłem guzik. Większość prób była zupełnie nieudana, ale gdy udało się uzyskać odpowiedni dym i nacisnąć wyzwalacz w idealnym momencie, rezultat był taki, jak widać powyżej.

[Flickr, Twitter, Petapixel]

podobne treści