nauka

Twoja dziewczyna nie jest tak gruba jak Ci się wydaje

Stwierdzenie, że mężczyźni uważają się za lżejszych niż są, podczas gdy kobiety sądzą, że ważą więcej niż w rzeczywistości, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Okazuje się jednak, że mężczyźni mają skłonność do przesady jeśli chodzi o ocenianie wagi swoich partnerek.

Badania przeprowadzone przez Duński Instytut Badań Rządowych dowodzę, że tylko niewielka część społeczeństwa jest w stanie dokładnie oszacować czyjąś wagę. To, że generalnie mężczyźni zaniżają swoją (wielu z tych, których BMI sugerowało, że są już otyli, uważało swoją wagę za mieszczącą się w normie) podczas gdy kobiety zawyżają swoją, nie jest zaskoczeniem – podaje Science Nordic.

Niestety mężczyźni mają także tendencję do zawyżania wagi kobiet. „Wyniki pokazują, że nie tylko my, kobiety, mamy problem z oderwanym od rzeczywistości postrzeganiem wagi, ale problem ten dotyczy obu płci” – tłumaczy socjolog Vibeke Tornhøj Christensen, która prowadziła badania. „Kiedy mężczyźni zaczynają postrzegać kobiety jako grubsze niż są w rzeczywistości, staje to w sprzeczności z ogólnym wyobrażeniem, że mężczyźni preferują kobiety o szczupłej sylwetce.”

Niepokojące jest to, że tendencja ta ujawnia się także w przypadku rodziców oceniających wagę swoich dzieci. „Widać wyraźnie ten sam wzór zachowań” – mówi Christensen. „Rodzice mają tendencje do zawyżania wagi dziewczynek i zaniżania wagi chłopców. Jakby byli bardziej wymagający dla swoich córek niż dla synów.”

Wychodząc z postaw ewolucyjnych, długo zakładano, że kobiety cenią w mężczyznach silną budowę ciała, podczas gdy mężczyźni preferują szczupłe kobiety. Badania, które dowodzą, że mężczyznom wydaje się, że kobiety są grube nawet wtedy, gdy tak na prawdę nie są, sugerują, że nasz sposób postrzegania kobiet jest do pewnego stopnia kształtowany przez wzorzec piękna serwowany przez media.

Choć tytuł jest chwytliwy, nie odnosi się on do poważniejszego problemu społecznego, który łatwo zdiagnozować, ale trudno z nim walczyć.

[Science Nordic; Zdjęcie: Helga Weber]

podobne treści

  • TehGladiator

    Przeczytałem źle tytuł: „Twoja dziewczyna nie jest aż tak głupia jak Ci się wydaje” – Całe szczęscie ta teza nie została jeszcze potwierdzona przez naukowców :D