news

Twardziele nie lubią wibracji

Twarde dyski to małe mechaniczne cudeńka. Precyzyjne, szybkie i, cóż, delikatne. Tak delikatne, że wystarczy na nie krzyknąć, by je wyłączyć. Nawet najmniejsza wibracja jest w stanie zmniejszyć ich wydajność. Można coś z tym zrobić? Można!

W badaniach prowadzonych przez Juliana Turnera z Q Associates tradycyjne umocowanie dysków zostało zastąpione włóknem węglowym AVR-1000. To materiał stworzony specjalnie do zmniejszania wibracji w szerokim zakresie częstotliwości. Dzięki temu materiałowi drgania zostały wytłumione, a prędkość losowego odczytu i zapisu 3.5-calowych dysków został znacząco poprawiony (czas odczytu – o 56% do 246%, a zapisu – 34% do 88%). 

Oczywiście, dla zwykłego zjadacza chleba taka poprawa pewnie nie byłaby specjalnie zauważalna. Ale w olbrzymich serwerowniach, z olbrzymimi drganiami, zmniejszenie wibracji jest naprawdę istotną. A do tego mniejsze drgania oznaczają oszczędność energii. Czyli wszystkim się to opłaci. A gdzie chodzi o pieniądze, postęp jest naprawdę szybki. [Mark Wilson/giz, Presentation (PDF), ZDNet, Slashdot]

podobne treści