sztuka

Tusz z dolarów jako aplikowane dożylnie remedium na chciwość

Fiolka towarzysząca strzykawce zapewne zawiera jakieś antidotum. W naczyniu znajduje się jednak czarny płyn, którego lepiej nie wprowadzać do układu krwionośnego.

Zamysł artysty jest taki, że powinniśmy to rozważyć – przynajmniej teoretycznie. Walizeczka ze strzykawką i igłami nazywa się The Cure for Greed, czyli „Lek na chciwość”. Ciemna substancja to tusz z 50-dolarowych banknotów.

Artysta i autor instalacji Diddo poświęcił banknoty o wartości 10 tysięcy dolarów, by odzyskać z nich tusz. Ciecz zapakował do pojemników o pojemności 5 mililitrów. Każdej fiolce towarzyszy strzykawka z 24-karatowego złota i dwie złote igły. Wszystkie elementy są pakowane do futerału z drewna mahoniowego lub orzechowego, więc wyglądają bardzo elegancko. Jednak praca ma ironiczny wydźwięk.

Diddo tak opisuje przesłanie swojej pracy:

The Cure For Greed to symboliczny przedmiot, który ma skłaniać do wewnętrznych oraz społecznych rozważań na temat różnych przejawów chciwości, korzyściach oraz niebezpieczeństwie płynącym z tej pierwotnej i powszechnie występującej ludzkiej cechy. Projekt stanowi zaproszenie, by zrewidować swoje zapatrywania na ten temat i wstrzyknąć w nie nową energię, dzięki której możliwe będzie świeże spojrzenie na poruszaną kwestię.

Na szczęście wstrzykiwanie ma się więc ograniczać do tego metaforycznego.  [NotCot, ByDiddo]

podobne treści