news

To owca Dolly w końcu żyje?

W 1996 roku świat obiegła wieść o pierwszym udanym eksperymencie klonowania żywego zwierzęcia. Narodziła się owieczka Dolly, która jednak była chorowita, w skutek czego została uśpiona w 2003 roku. Teraz okazuje się, że Dolly jednak żyje. W postaci kolejnych czterech klonów.

Brzmi to trochę jak pogmatwana fabuła dziwnego filmu, gdzie bohaterowie giną i odżywają, a jednak to prawda. W 2006 profesor Keith Campbell z Uniwersytetu w Nottingham odmroził tkankę gruczołu sutkowego, tego samego, z którego została sklonowana oryginalna Dolly. Cały eksperyment był tajemnicą, aż do niedawna, kiedy to profesor Campbell ujawnił całą sprawę przed Europejskim Parlamentem w trakcie debaty na temat klonowania zwierząt.

„Dolly żyje i ma się dobrze”- mówi Campbell. Klony trzymane są w kampusie uniwersyteckim w Nottingham.” Genetycznie są one jak Dolly.”

Prawdę mówiąc, mają się lepiej niż Dolly, która cierpiała na choroby płuc i artretyzm, co przyczyniło się do jej wczesnego zgonu. 4-letnie klony nie mają żadnych problemów i nic nie wskazuje na to, że mieć je będą. Sam proces klonowania był także prostszy i bardziej skuteczny – do wytworzenia 4 zarodków wystarczyło tylko użyć pięciu komórek jajowych. W poprzednim eksperymencie zostały zużyte komórki jajowe w ilości 277 – a powstała tylko jedna owieczka.

Pozostaje nam czekać na kolejne fascynujące doniesienia z pola genetyki. „Steve Jobs dwoi się i troi – czyli o tym, jak prezes Apple przedstawia iKlonowanie.” Aż ciarki przechodzą po plecach. [Daily Mail]

podobne treści

 • wstyd

  i po co ta wzmianka o Apple ? żenujące

 • brudne_zemby

  A ja myślę że gdzieś na ziemi chodzą już jakieś klony człowieka. Skoro można to zrobić potajemnie ze zwierzętami to na pewno są jacyś naukowcy którzy chcieli by zrobić to samo z ludźmi i biznesmeni którzy by to sfinansowali. Pewnego dnia po prostu usłyszymy o tym w wiadomościach

 • jablko

  o co chodzi ze Stevem ??

 • ddd

  Takie tam klonowanie. Owca zawsze wygląda tak samo. Jak próbowali sklonować czarnego kota to wyszedł im rudy.

 • dfgsedgse

  Bo apple jest wysoko notowane przez wyszukiwarki. Nie chcę światu z klonami!

 • kindof

  Klonuje się tylko kod genetyczny, osobowość każde ze zwierząt ma indywidualną, własną, odmienną. To już nie są Dolly, to są nowe owce z własnym charakterem, życiem i imieniem które powstały z materiału genetycznego jej pierwowzoru, tak jak my powstajemy z mieszanki materiału genetycznego naszych przodków.
  My byliśmy wylosowani, one zostały „wybrane”.
  Czy bliźniaków jednojajowych traktujemy jako jeden organizm? Nie. Każdy z nich jest niezależnym człowiekiem, z peselem, dowodem osobistym, imiennym biletem miesięcznym, a czasem nawet z kontem w banku ;p