news

To już pewne – Chińczycy mają najszybszy superkomputer na świecie

Stało się! Wyprodukowany przez Chińczyków Tianhe-1A wskoczył na pierwsze miejsce listy 500 najszybszych superkomputerów na świecie odbierając tym samym prowadzenie Amerykanom, po raz pierwszy od 2004 roku. Okazał się być aż półtora raza szybszy od maszyny US XT5 Jaguar!

Tianhe-1A osiąga maksymalną prędkość 2,57 petaflopów, podczas gdy US XT5 Jaguar „tylko” 1,76 petaflopów. Nvidia do spółki z Intelem muszą być dumni z tych 7168 graficznych oraz 14336 „zwykłych” procesorów pracujących na najwyższych obrotach we wnętrzu „Chińczyka”. [BBC]

podobne treści

 • Anonim

  Tak naprawdę to wynik Linpacka nie znaczy bardzo dużo. GPU nadal maja duże problemy z wydajnością, tj. teoretyczna wydajność i wydajność możliwa do osiągnięcia w faktycznych zastosowaniach to często dwie różne rzeczy, szczególnie przy algorytmach które z natury nie są „embarrassingly parallel”.

  Dodatkowo ploty głoszą że NVIDIA te karty oddaje/sprzedaje za bezcen, z różnych powodów. Fame jest, szersze wsparcie CUDA jest a NVIDIA tego potrzebuje i będzie potrzebować jeszcze bardziej w ciągu paru najbliższych lat, wraz z wejściem sensownych APU, GPGPU i potomków architektury Larrabee.

  te

 • krzychukrzychu

  … a ja z kolei uważam, że INT algorytmu ELI jest bardziej istotne od GEN w kontekście wykonywania zaawansowanych operacji typu: CJA, TOPR, ZYWI, a w szególności LEJ.

 • kierowca.bcde

  50% szybciej, to nie jest 1,5 x szybciej. :) Gdyby wziąć nieco mniej, czyli 1x szybciej, to musiałoby to być 100%, czyli zamiast tych 1,76 PF byłoby to 3,52, a tytułowy SK osiąga 2,57 PF. Jest to więc pół raza szybciej, a nie 1,5!