biznes

Tim Cook: iPhone jest za drogi

A przynajmniej poza Stanami Zjednoczonymi. W ostatnim wywiadzie, jakiego CEO Apple udzielił indyjskiej telewizji NDTV, Cook właściwie otwarcie to przyznał.

Jednym z częstych zarzutów, jakie pojawiają się kiedy porównuje się sprzęt Apple z urządzeniami konkurencji jest dysproporcja pomiędzy specyfikacją sprzętową, a ceną, jakiej Cupertino żąda za swoje urządzenia. W USA nie jest to wielkim problemem, zwłaszcza, że można zbyć go argumentem, że oprogramowanie Apple jest zoptymalizowane pod kątem działania na dość krótkiej liście urządzeń, ale w pozostałych regionach świata dysproporcja pomiędzy specyfikacją urządzeń Apple a ofertą konkurencji jest już bardziej odczuwalna. I wygląda na to, że Apple zaczyna to dostrzegać.

W zauważeniu tego zjawiska na pewno pomogły wyniki sprzedaży Apple w ubiegłym kwartale, z których wynika, że sprzedaż iPhone’ów zmniejszyła się o 16 procent. I choć w wywiadzie, jakiego udzielił Tim Cook, odnosił się on bezpośrednio do rynku indyjskiego (około 14 minuty), widać wyraźnie, że szef Apple dostrzega, że problem ceny na rynkach, których waluty nie mają tak dużej siły nabywczej jak dolar, istnieje. I co najważniejsze, Apple najwyraźniej zamierza coś z tym zrobić.

Cook wyjaśnia, że za część problemu odpowiedzialne są różnice w podatkach i cłach. Ale nie są one odpowiedzialne za całą cenę i Apple zamierza „przedsięwziąć działania, które z czasem obniżą je do poziomu, na który będziemy mogli sobie pozwolić”. CEO Apple nie wchodził w szczegóły, podkreślał jednak, że firma nie zamierza rezygnować z jakości swoich produktów.

Czy to oznacza, że Apple rzeczywiście zamierza zmniejszyć swoją marżę na rynkach zagranicznych? Czas pokaże.

Zdjęcie: Flickr/deerkoski

podobne treści