samochody

Testowe autonomiczne Fordy w przyszłym roku pojawią się też na europejskich drogach

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli gdzieś trwają testy autonomicznych samochodów, to najczęściej przeprowadzane są one na drogach Kalifornii lub Nevady. Jednak w przyszłym roku Ford zamierza rozpocząć własną ofensywę na europejskich drogach.

Amerykański koncern chciałby stać się globalnym liderem w zakresie autonomicznych pojazdów, a do 2021 roku dysponować autonomicznym samochodem zdatnym do komercyjnego użytku. Ford zakłada, że pojazd ten osiągnie czwarty stopień autonomii w klasyfikacji SAE(Society of Automotive Engineers), czyli będzie zdolny do automatycznej jazdy w prawie każdych warunkach.

A to oznacza, że oprogramowanie takiego samochodu będzie musiało poradzić sobie z różnymi drogami, nie tylko amerykańskimi. Dlatego Ford zamierza od przyszłego roku rozpocząć testy swoich autonomicznych samochodów również na europejskich drogach.

„Przepisy drogowe są różne w różnych krajach. Różne są także znaki drogowe oraz sposób w jaki projektuje się drogi. Kierowcy muszą też dzielić zatłoczone drogi z rowerzystami. ” zauważa Thomas Lukaszewicz z Ford of Europe w kontekście planów rozszerzenia testów autonomicznych samochodów Forda również na europejskie drogi.

Amerykański koncern chwali się, że w roku 2016 potroił swoją flotę testowych samochodów Fusion Hybrid, w przyszłym roku planuje potroić ją po raz kolejny. Na razie nie wiadomo w jakim europejskim kraju pojawią się one w pierwszej kolejności, ale na pewno kiedyś wjadą one też na polskie drogi. Co może być dla nich dużym wyzwaniem.

Zdjęcie: Ford

podobne treści