news

Testowa partia satelitów Starlink wystartuje w przyszłym tygodniu

Rok temu SpaceX otrzymało od FCC zgodę na budowę sieci satelitów Starlink, teraz nadszedł czas na kolejny krok w celu realizacji tego planu. Już w połowie maja na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę poleci pierwsza partia satelitów SpaceX.

Starlink to projekt SpaceX, którego celem jest umieszczenie na niskiej orbicie całej konstelacji mikrosatelitów służących do transmitowania danych w praktycznie każde miejsce na naszej planecie. Nie tylko SpaceX ma zamiar zrealizować tę wizję, ale w odróżnieniu od innych podmiotów o to się starających, SpaceX dysponuje własnymi rakietami i chce też samodzielnie budować swoje satelity. Od planów innych firm Starlink różni się także tym, że zyski z dostarczania internetu dla całej ludzkości mają w założeniu posłużyć do realizacji marsjańskich ambicji Elona Muska.

A te wydają się być realizowane z dużo mniejszymi problemami niż produkcja Tesli Model 3. Niedługo po tym, jak amerykańska FCC przydzieliła firmie częstotliwości potrzebne do realizacji planu, co w praktyce przekłada się na zgodę na jego realizację, SpaceX ogłosiło, że właściwie już za kilka dni rakieta Falcon 9 wyniesie na niską orbitę okołoziemską kilka tuzinów mikrosatelitów, które dołączą do dwóch prototypów umieszczonych tam w ramach pierwszych testów. Planowana na 15 maja misja miała odbyć się wcześniej, ale została przesunięta w wyniku opóźnienia dostarczenia zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Podczas zaplanowanego na przyszły tydzień startu, SpaceX chce przetestować opracowany przez siebie sposób umieszczania satelitów w konkretnych pozycjach na niskiej orbicie. Nie będą to też docelowe urządzenia, ponieważ będą one pozbawione możliwości komunikacji pomiędzy sobą. Jak zapowiedziała Gwynne Shotwell, COO SpaceX, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma zacznie umieszczać na orbicie prawdziwe satelity systemu Starlink jeszcze w tym roku.

Według złożonych w FCC przez SpaceX dokumentów, firma chce docelowo dysponować siecią orbitalną składającą się z około 12 tysięcy satelitów. Do rozpoczęcia świadczenia komercyjnych usług potrzebne będzie ich jednak znacznie mniej, bo około 800 sztuk. SpaceX chciałoby mieć tyle urządzeń na orbicie najpóźniej do roku 2021.

Ilustracja: SpaceX

podobne treści