news

Tesla zapowiada wprowadzenie obostrzeń na korzystanie z autopilota

No cóż, znane nam są liczne przypadki, kiedy źle nakierowany inwencja lub zwykła niefrasobliwość ludzi doprowadza skrępowania więzami niczego niewinnemu ogółu. Taki też, tym razem nie bardzo dramatyczny los spotka niebawem posiadaczy samochodów Tesli, którzy zostaną obłożeniami pewnymi ograniczeniami w zakresie korzystania z funkcji autopilota, gdyż część z nich postanowiła używać jej w wyjątkowo nieodpowiedzialny sposób.

O czym dokładnie mowa? Ano, jak łatwo się domyślić, o gagatkach usiłujących zaimponować światu poprzez zostawianie wszystkiego w rękach maszyny i przesiadanie się na sąsiedni fotel bądź – to nie żart – tył samochodu. Co jeszcze głupsze – dokumentując swe wyczyny na wideo i upubliczniając je w sieci, byśmy mogli przeżywać je wraz z nimi. Zresztą, zobaczcie materiały poniżej.

 

 

Wydaje się raczej zrozumiałe, że podobne zabawy nie przypadły do gustu Muskowi i całemu kierownictwu Tesli, które zapowiedziało wdrożenie limitów mających na celu ukrócenie całego procederu. Na ile w to w ogóle możliwe – trudno powiedzieć, gdyż firma nie podzieliła szczegółami na temat ich konkretnego charakteru. Intuicja każe nam zgadywać, że będą one dotyczyć ograniczeń prędkości i pewnych sposobów wykrywania obecności człowieka na fotelu kierowcy. Znając życie, i tak będzie się dało je jakoś obejść.

Pomimo kłopotów z nieodpowiedzialnymi rajdowcami – Tesla twierdzi, że wprowadzenie funkcji okazało się dużym sukcesem. Według zapewnień Elona Muska, narzędzie sprawdza się aż nader dobrze i wykręca „prawie milion mil” autonomicznej jazdy dziennie. Co więcej, twierdzi on, że już teraz zapobiegło ono kilku wypadkom i, jak wskazują dane, nie spowodowało żadnych poważnych zagrożeń na drogach. Upłynie jednak sporo czasu nim osiągnie formę pełnoprawnego autopilota, a nim do tego dojdzie firma nie chce zmagać się z kłopotami skutkującymi utratą jej dobrego wizerunku. Jeśli więc niektórzy kierowcy nie potrafią zachować się sami – zrobi wszystko, by po prostu na nich wymusić.

Trudno się dziwić.

Źródło tekstu i grafiki: Engadget.com

podobne treści