newssamochody

Tesla zapowiada „autonomicznego Ubera”

Podczas konferencji Autonomy Day Elon Musk zapowiedział, że Tesla uruchomi niebawem nową usługę. Ma ona przypominać Ubera, z tą drobną różnicą, że użytkownicy będą mogli zamówić przejazd autonomicznym samochodem firmy.

Różnica pomiędzy tym, co proponuje Tesla, a dzisiejszym Uberem, będzie jednak dużo większa i nie będzie polegała jedynie na pozbyciu się kierowców. Każdy właściciel odpowiednio wyposażonej Tesli będzie mógł zgłosić swój samochód do udziału w programie. W czasie, w którym nie będzie korzystał z pojazdu, samochód będzie autonomicznie wykonywał przejazdy na rzecz klientów, którzy będą mogli go zamówic za pomocą specjalnej aplikacji.

Jak stwierdził Musk w swojej prezentacji, wszystkie produkowane aktualnie samochody Tesli wyposażone są w specjalne układy odpowiadające za możliwość autonomicznej jazdy. Samochody te są też wyposażone w czujniki takie jak radar czy kamery. Docelowo ich właściciele mają mieć możliwość zgłaszania tych pojazdów do programu autonomicznej usługi transportowej firmy i zarabiać na wykonywanych przez nie przejazdach.

Tesla zamierza pobierać od 25 do 30 procent z tych przejazdów, ponadto w miejscach, w których nie będzie wystarczająco dużo samochodów wyprodukowanych przez firmę, zapewni dodatkowe pojazdy by pokryć zapotrzebowanie.

Co ciekawe, Musk twierdzi, że w USA usługa ruszy już w przyszłym roku i dzięki niej już wkrótce zobaczymy ponad milion „autonomicznych taksówek”. Jednocześnie zwraca jednak uwagę na to, że taka flota pojazdów wymagać będzie jakichś regulacji, a amerykański rząd federalny bezpośrednio nie reguluje tego zagadnienia. Start usługi będzie więc zależny od regulacji stanowych.

Ilustracja: Flickr/Sam Felder

podobne treści