naukaWiadomości promowanewynalazki

Terminator czyli polimer, który w temperaturze pokojowej naprawi się sam

Co prawda na razie nie można zbudować maszyny podobnej do słynnego T-1000 z filmu Terminator 2, ale badania w tym kierunku trwają. Hiszpańscy naukowcy opracowali polimer, który może się sam naprawić w temperaturze pokojowej.

Odkrycie zespołu hiszpańskich naukowców jest przełomowe, ponieważ opracowane wcześniej materiały, które miały możliwość „leczenia się” potrzebowały do tego celu zewnętrznego impulsu, którym mogła być na przykład wysoka temperatura. Tymczasem opracowany przez nich polimer nie wymaga niczego, wystarczy zostawić go w spokoju, a naprawi się on z efektywnością wynoszącą 97%. Nie robi na nim wrażenia nawet przecięcie na pół – podczas testów okazało się, że już po dwóch godzinach człowiek nie jest w stanie rozerwać przeciętego wcześniej fragmentu Terminatora.

Tak, opracowany przez Hiszpanów polimer naprawdę został przez nich nazywany Terminator, co jest oczywiście nawiązaniem do T-1000 z drugiej części amerykańskiego filmu.

Na szczęście nie planują oni wykorzystać swojego wynalazku do budowy robota-mordercy. Ich polimer zostanie najprawdopodobniej wykorzystany do zwiększenia wytrzymałości plastykowych elementów w samochodach, budynkach czy telekomunikacji. Według autorów badania nie będziemy też musieli długo czekać na wprowadzenie go na rynek.

„Fakt, że poliuretany o podobnym składzie chemicznym i właściwościach mechanicznych są już szeroko stosowane w wielu produktach handlowych sprawia, że system ten będzie można stosunkowo szybko i łatwo wprowadzić do prawdziwych rozwiązań przemysłowych.”

podobne treści