naukavideo

Tak wyglądał tranzyt Merkurego z perspektywy satelity SDO

Pasjonaci astronomii mieli wczoraj możliwość na własne oczy obserwować jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku, jakim był tranzyt Merkurego. Należący do NASA satelita Solar Dynamics Observatory (SDO) również obserwował to zjawisko, a amerykańska agencja kosmiczna już dziś udostępniła wykonane nagranie.

Zjawisko tranzytu Merkurego, czyli przejścia tej planety przed tarczą słoneczną, jest jedną z trzech sytuacji, w której możemy obserwować przesłonienie naszej gwiazdy przez ciało niebieskie. Pozostałymi dwiema są tranzyt Wenus oraz zaćmienie Słońca, podczas którego to Księżyc przesłania naszą gwiazdę. Tranzyt Merkurego nie zdarza się często, ponieważ ze względu na wzajemne nachylenie orbit Ziemi i Merkurego nie możemy tego zjawiska obserwować za każdym razem, kiedy najmniejsza planeta okrąża Słońce. Dość powiedzieć, że w tym stuleciu tranzyt Merkurego zdarzy się w sumie 14 razy.

Nic więc dziwnego, że zjawisko jest uważnie śledzone przez astronomów na Ziemi i nie tylko. W tym przypadku oczywiście dzięki narzędziom umieszczonym w kosmosie. Jednym z nich jest satelita NASA o nazwie Solar Dynamics Observatory, który został wyniesiony w kosmos w 2010 roku. Jego głównym zadaniem naukowym poznanie pola magnetycznego Słońca oraz zrozumienie procesów przekształcania energii pola magnetycznego Słońca w promieniowanie słoneczne, wiatr słoneczny i cząstki energetyczne, ale wczorajszy tranzyt Merkurego był świetną okazją by zebrać dodatkowe dane, które mogą przydać się podczas poszukiwania planet pozasłonecznych metodą, nomen omen, tranzytową.

Tak czy inaczej Solar Dynamics Observatory prowadziło swoje obserwacje również wczoraj, a NASA już dziś podzieliła się nagraniami z tego wydarzenia. Na razie jest to oczywiście obraz dobrany przede wszystkim pod kątem efektu wizualnego, a nie danych czysto naukowych, ale trzeba przyznać, że pracownikom sekcji prasowej NASA udało się osiągnąć cel, a tranzyt Merkurego w tych ujęciach wygląda spektakularnie.

podobne treści