ciekawostkinauka

Tak wyglądał przelot obok Plutona z perspektywy New Horizons

Kiedy sonda New Horizons zbliżała się do Plutona, cały czas wykonywała pomiary naukowe oraz zdjęcia. Na podstawie tych ostatnich, opublikowanych do tej pory przez NASA, powstało już kilka amatorskich animacji przedstawiających moment przelotu sondy obok planety karłowatej. Ta jednak jest wyjątkowa, ponieważ powstała w NASA.

Na animacji, przygotowanej dzięki zdjęciom przesłanym przez New Horizons, widać finałowe chwile wieloletniej misji, czyli moment, w którym sonda przelatuje obok Plutona. Oczywiście nie jest to nagranie w ścisłym tego słowa znaczeniu, ponieważ dopasowano je do prędkości sondy i odległości, w jaka w danym momencie dzieliła ją od planety karłowatej – na początku animacji sekunda nagrania równa się 30 godzinom lotu sondy, w chwili najbliższego zbliżenia do Plutona każda sekunda odpowiada 30 minutom lotu New Horizons.

Na potrzeby animacji zmieniono też proporcje widocznych na niej ciał niebieskich. Najmniejsze księżyce Plutona, Styx, Nix, Kerberos i Hydra, były zbyt małe, by można je było zobaczyć w tej skali. Dlatego zostały pięciokrotnie powiększone, zwiększono także ich jasność oraz dodano ich orbity.

Dane, które posłużyły do przygotowania tej animacji, to tylko ułamek tego, co zebrała sonda podczas historycznego przelotu obok Plutona. Według szacunków NASA, pobranie wszystkich danych zebranych przez New Horizons potrwa do jesieni przyszłego roku. Tymczasem misja trwa nadal, a zespół zaangażowanych w nią pracowników agencji jest właśnie w środku procesu typowania obiektu Pasa Kuipera, który stanie się jej kolejnym celem.

Zdjęcie: Twitter/NASA

podobne treści