wynalazkizdrowie

Tabletki, które ostrzegą strażaków przed objawami nadmiernej ekspozycji na temperaturę

Są zawody, w których codziennie naraża się swoje życie. Jednocześnie nie można pozwolić na to, by życie narażone zostało w nadmierny sposób. Dobrym przykładem są strażacy, którzy ratując ludzi wystawiają siebie na niebezpieczeństwo ale jednocześnie nie mogą dopuścić do tego, by kilka chwil później koledzy musieli ich samych wyciągać z płomieni. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia.

Australijscy inżynierowie opracowali tabletki, które po połknięciu zbierają informacje na temat zdrowia strażaka i, jeśli jego organizm wykazuje pierwsze symptomy nadmiernej ekspozycji na wysoką temperaturę, mogą ostrzec o tym fakcie dowództwo akcji. Działanie tabletek Equivital EQ02 LifeMonitor zostało już sprawdzone na 50 strażakach, którzy odbywali szkolenie ogniowe. Podczas gdy strażacy walczyli z kontrolowanym pożarem, tabletki monitorowały temperaturę wnętrza ich ciał.

Informacje zbierane przez tabletki przekazywane są do urządzenia umocowanego na klatce piersiowej strażaka, które jednocześnie zbiera informacje o temperaturze skóry, rytmie serca oraz oddechu. Wszystkie te dane przekazywane są bezprzewodowo do komputera znajdującego się w bezpiecznej odległości od płomieni.

W razie gdyby któryś ze strażaków wykazywał objawy, które byłyby dla niego potencjalnie niebezpieczne, dowódca może zdecydować o czasowym wycofaniu go z akcji.

„Praca w rozgrzanym otoczeniu wpływa na różnych ludzi w różnym tempie. Nie ma ustalonego wzoru na to, jak długo jedna osoba może walczyć z pożarem zanim nie zacznie cierpieć z powodu udarów czy odwodnienia. Zarządzanie jest kluczem do ochrony naszych strażaków,” mówi Peter Langridge ze straży pożarnej stanu Victoria, która brała udział w testach.

Australijscy naukowcy mają zamiar kontynuować badania nad wykorzystaniem tabletek Equivital EQ02 LifeMonitor w pracy strażaków. Dane na temat ich zdrowia zbierane za pomocą tabletek są dużo dokładniejsze niż obecnie stosowane metody pomiarów.

Mam tylko cichą nadzieję, że tabletki nie są wielorazowego użytku…

[Zdjęcie: Flickr/Defence Images]

podobne treści