naukanews

Sztuczny wulkan schłodzi Ziemię?

Od pewnego czasu na naszej planecie robi się coraz cieplej, a zjawiska
pogodowe są coraz mniej przewidywalne. Przydałby się nam wielki parasol
słoneczny, odbijający część światła słonecznego. Właśnie nad taki
parasolem pracują naukowcy.

Plan jest następujący: olbrzymia rura o długości 20 kilometrów zostanie z jednej strony przyczepiona do statku, z drugiej do wielkiego balona o średnicy 200 metrów. Następnie przez przewód wpompuje się do stratosfery tysiące ton chemikaliów, które utworzą warstwę chroniącą przed promieniami UV. Cząsteczki pyłu wulkanicznego w atmosferze odbijają przecież promienie słoneczne.

Brytyjscy naukowcy zamierzają przeprowadzić w październiku doświadczenie na mniejszą skalę. Na niższej wysokości wpompują w atmosferę wodę. Hugh Hunt z Uniwersytetu Oksfordzkiego ekscytuje się: „Świetna w tym rozwiązaniu jest możliwość kontrolowania ilości wpompowywanego pyłu za pomocą zaworu”. Słowem – regulowana wedle potrzeb. Eksperyment jest współfinansowany ze środków brytyjskiego rządu, który wyłożył 1,6 miliona funtów.

Artificial Volcano to Help Cool the Planet. What?

Obrońcy środowiska naturalnego są mniej optymistycznie nastawieni do pomysłu i uważają, że to strata pieniędzy, czasu i w ogóle krok w złym kierunku. Mike Childs z organizacji Friends of the Earth UK nie przebiera w słowach: „Potrzebujemy technologii, które wpływają na obniżenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Nie potrzebujemy dziwacznych pomysłów odbijania promieni słonecznych w kierunku kosmosu, skoro nie mamy najmniejszego pojęcia, jak to wpłynie na pogodę na całym świecie.”

Zdaniem ekologów, projekt nie rozwiązuje problemu zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze – głównej przyczyny wzrostu globalnej temperatury. Może wpłynąć na ilość opadów, a przez to plony z upraw rolnych. Znacznie sensowniejsze byłoby podjęcie bardziej stanowczych działań w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. [The Guardian, PhysOrg, zdjęcie: Shutterstock/Pavel Svoboda]

podobne treści

 • mateusz.nowak

  „Projekt nie rozwiązuje problemu zwiększenia stężęnia dwutlenku węgla w atmosferze – głównej przyczyny wzrostu globalnej temperatury.” – jesteś pewna?

 • tradeitdamn

  problem ilości co2 jest prosty do rozwiązania. więcej drzew – mniej betonu. niestety architekci nowo projektowanych osiedli zdają sie nie rozumieć tej prostej zasady ponieważ jest tendencja – wyciąć wszystko w pień i wyłożyć kostka brukową. myślą lokalnie działają globalnie. niestety

 • aylard7

  Przypomniał mi się Matrix: „Ale wiadomo, że to my zasłoniliśmy niebo”

 • a

  @aylard7

  Zapomniales jeszcze dorzucic hasel tych co w news sa o sztucznej inteligencji, robotach itp.

  Ja tu widze skynet jak nic

  Moze nie za 10-20 lat ale za 80-100 jak nic

 • stefandr

  nie rozwiązuje problem co2, bo mniej słońca dociera do ziemi, rośliny i algi mają mniej fotosyntezy… jak dla mnie pomysł poroniony, szczególnie, że my mamy problem, że za mało ucieka ciepla w kosmos (bo dociera od milionów lat tyle samo), a chmury jeszcze bardziej zablokują uciekanie ciepła (w zimie jest dużo zimniej gdy jest cyste niebo)

 • erytrey

  MATRIX

  wprawdzie nie wiem kto zacznie, ale wiem, ze to my wyłączymy światło.