wynalazki

Sztuczna skóra, która wykryje dotyk, temperaturę i wilgotność

Wygląda na to, że techwłosy i syntskóra jednak mają szanse być kiedyś w modzie. Na sztuczne włosy świecące we wszystkich kolorach tęczy przyjdzie nam co prawda jeszcze zaczekać, ale sztuczna skóra już jest. Jej najnowsza wersja pozwala odczuwanie dotyku, temperatury oraz wilgotności prawie w taki sam sposób jak skóra naturalna.

Ta syntetyczna skóra została opracowana przez naukowców z Instytutu Technologii Technion w Hajfie. Zespołowi naukowców udało się opracować elastyczny czujnik, który jako pierwszy na świecie może wykrywać nie tylko dotyk, ale także temperaturę i wilgotność. Twórcy chwalą się, że pod względem wykrywania dotyku, ich wynalazek jest dziesięć razy bardziej dokładny niż wcześniejsze wersje syntetycznej skóry. Choć nie można porównywać możliwości ich syntetycznej skóry pod względem wykrywania temperatury i wilgotności z wcześniejszymi wynalazkami, izraelscy naukowcy twierdzą, że ich wynalazek radzi sobie równie dobrze.

W jaki sposób tego dokonali? Ich technologia zakłada nałożenie na folię z elastycznego plastyku cienkiej warstwy cząsteczek złota, która wykrywa zmiany w otoczeniu. Zgięcie tej warstwy zmienia odległość między cząsteczkami a to sprawia, że zmienia się także przewodnictwo prądu w danym miejscu. Odpowiednie czujniki rejestrują i odpowiednio interpretują te zmiany. Dzięki zmniejszeniu lub zwiększeniu grubości plastykowej folii można manipulować czułością całego systemu.

Pomimo tego, że ich sztuczna skóra wykonana jest ze złota, izraelscy naukowcy szacują, że jeśli udałoby się uruchomić masową produkcję tego typu syntetycznej skóry, byłaby ona relatywnie tania. Ma ona jeszcze jedną zaletę – prototyp zasilany jest niskim napięciem, dzięki czemu można byłoby bez większych problemów wykorzystać do jego zasilania istniejące baterie.

Pierwszym polem, na którym wynalazek ten na pewno znajdzie zastosowanie, będzie protetyka. W połączeniu z najnowszymi protezami, które kontrolować można za pomocą myśli, ta syntetyczna skóra może wyeliminować wiele ograniczeń, z jakimi muszą się dziś borykać osoby po amputacji kończyn.

podobne treści