news

Sztuczna Inteligencja zmierzy się z mistrzem świata w Go

W 1996 roku zbudowany przez IBM komputer Deep Blue po raz pierwszy wygrał partię szachów z Garri Kasparowem. Teraz Google chce podbić poprzeczkę i proponuje mecz pomiędzy maszyną zbudowaną przez zespół DeepMind, a aktualnym mistrzem świata w Go.

Opanowanie szachów na poziomie mistrzowskim nie jest rzeczą łatwą. Jeszcze trudniejsze jest jednak opanowanie Go – chińskiej gry strategicznej, w której celem graczy jest opanowanie jak największego terytorium przy pomocy kładzionych naprzemiennie przez graczy czarnych lub białych kamieni. Przynajmniej tak można w dużym uproszczeniu podsumować zasady tej gry, ponieważ, w odróżnieniu od szachów, Go nie posiada powszechnie uznanego zbioru reguł. Zadania nie ułatwia też plansza, dużo większa od szachowej oraz fakt, że efekty danego ruchu mogą być widoczne dopiero po kilkudziesięciu czy nawet kilkuset posunięciach, a pojedynczy kamień może wpływać na sytuację na całej planszy. Wszystko to sprawia, że metody używane podczas pisania programów szachowych nie sprawdzają się w przypadku Go, a ludzie cały czas grają w tę grę lepiej od komputerów.

Jednak w ubiegłym tygodniu zespół Google DeepMind ujawnił, że w oparciu o dwie sieci neuronowe udało im się stworzyć sztuczną inteligencję, nazwaną AlphaGo, która, według zapowiedzi twórców, ma być najlepszym z dotychczasowych programów do gry w Go. A teraz Google chciałoby wystawić ją w meczu przeciwko aktualnemu mistrzowi świata, Koreańczykowi, Lee Sedolowi. Nagroda za wygranie składającego się z pięciu partii meczu ma wynieść milion dolarów.

Sedol warunki przyjął, a spotkanie ma zostać rozegrane na początku marca tego roku. A konkretnie w dniach 9, 10, 12, 13 i 15 marca. Spotkanie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem YouTube. W odróżnieniu od wcześniejszego meczu AlphaGo, który odbył się w ramach testów i przez kilka miesięcy nie był szerzej znany.

AlphaGo może już się bowiem pochwalić się zwycięstwem z trzykrotnym mistrzem Europy w Go, Fan Hui, ale Lee jest uznawany za znacznie lepszego gracza. Wygrana komputera w październiku ubiegłego roku z zawodowym graczem w Go odbiła się szerokim echem w środowisku. Jak twierdzi sekretarz generalna International Go Federation, Hajin Lee, „Lee Sedol wątpi, by komputer mógł być tak dobry [jak on]. Ale ja miałam okazję dowiedzieć się więcej na temat AlphaGo i jestem pod wrażeniem jego możliwości. Wiem też doskonale jak dobry jest Lee Sedol, więc osobiście uważam, że szanse są wyrównane.”

podobne treści