nauka

Szczepionka na uzależnienie od nikotyny zabiera przyjemność z dymka

Naukowcy z nowojorskiej uczelni Weill Cornell Medical College opracowali szczepionkę, która może zapobiegać uzależnieniu się od nikotyny. Substancja sprawia, że podczas palenia nie odczujemy przyjemności ani odprężenia, które wiąże się z wdychaniem dymu papierosowego.

Specyfik działa w wątrobie, stymulując produkcję antynikotynowych przeciwciał. Blokuje działanie nikotyny, zanim trafi ona do serca i mózgu, więc choć odczuwamy smak i zapach papierosów, inne doznania wynikające z palenia nie występują, jakby nikotyna nigdy nie pojawiła się w krwiobiegu. Nie występuje zatem psychologiczna motywacja, by sięgnąć po kolejnego papierosa.

Jak czytamy w „Science Translational Medicine”, szczepionka została na razie z powodzeniem przetestowana na myszach.

Jeśli kolejne badania dowiodą skuteczności terapii, zyskamy świetny sposób na zapobieżenie popadnięciu w nałóg. Być może uda się też rzucić palenie tym, którzy już są uzależnieni i wyczerpali inne możliwości.

Najlepsze w potencjalnej szczepionce jest to, że wystarczy ją przyjąć raz, podczas gdy dotychczas znane podobne terapie wymagały regularnego stosowania. [C-Health, PopSci, zdjęcie: Kuzma/Shutterstock]

podobne treści