news

Szczepionka na raka prostaty

Szczepionka Provenge nie ma działania prewencyjnego, podawana jest chorym. Uczy system immunologiczny, jak zwalczać komórki rakowe prostaty w zaawansowanym stadium choroby. To pierwszy tego typu lek, który dowodzi, że stymulacja układu immunologicznego może okazać się ratunkiem dla osób z nowotworem.

Provenge firmy Dendreon została w czwartek zaakceptowana przez amerykańską Food and Drug Administration, co znaczy, że znajdzie się w sprzedaży. Nowy rodzaj leczenia ma znacznie mniej efektów ubocznych niż chemioterapia. Próby kliniczne pokazały, że przedłuża życie chorych o cztery miesiące w porównaniu z chorymi, którzy otrzymywali placebo.

Leczenie jest bardzo drogie, a zainteresowani amerykańscy pacjenci sami pokryją jego koszt. Firma Dendreon zapowiedziała, że może w ciągu roku wyprodukować leki tylko dla 2 tysięcy pacjentów. Terapia składa się z trzech zastrzyków i kosztuje 93 tysiące dolarów.

Pomoc otrzyma na razie niewiele osób, do tego ze ściśle określonej przez FDA grupy. Jedak najważniejsze, że może to stanowić początek skutecznego wykorzystania immunoterapii do leczenia raka. Miejmy nadzieję, że wkrótce nowe metody terapii znajdą szersze zastosowanie. [Brian Barrett/giz, NY Times]

podobne treści

  • kevin94

    Świetnie, że słychać postęp w tych kwestiach, bo co nam z najnowszych gadżetów, jeśli nasza technologia nie potrafi jeszcze uchronić nas przed śmiercią spowodowaną tak (bądź co bądź) powszechną chorobą.
    //Pozdrawiam