news

Supermikrofon usłyszy każdą rozmowę na boisku

Widzicie ten żółty krążek nad stadionem Lakersów? Kryje nowy supermikrofon, który podsłucha każdą rozmowę w olbrzymim, wypełnionym hałasem pomieszczeniu.

AudioScope powstał… przez przypadek, kiedy dwójka byłych fizyków z Uniwersytetu w Oslo pracowała nad technologią sonarową. Morgan Kjølerbakken i Vibeke Jahr zaprojektowali system składający się z 300 mikrofonów oraz kamery szerokokątnej. Słyszy każdą wskazówkę trenera, jęk sportowca oraz sapnięcie kibica.

Oprogramowanie ustala, skąd pochodzi docelowa rozmowa i jak długo dźwięk będzie podróżował z tego miejsca do każdego mikrofonu. Następnie synchronizuje sygnały i koryguje go cyfrowo tak, że każda rozmowa zostaje dokładnie odtworzona.

System AudioScope był testowany na wielu stadionach i potwierdza nasze przypuszczenie, że sportowcy przeklinają gorzej od szewców.

Administracja Staples Center informuje, że już nie korzysta z systemu, ale projektanci oferują go innym. Norwegowie zamierzają opatentować AudioScope, założyli też własną firmę Squarehead Technology. [Kyle VanHemert/giz, NewScientist]

podobne treści

  • primabalerona

    hmmm… to mnie już nieco niepokoi…