samochodyWiadomości promowanewynalazki

Strati: pierwszy na świecie samochód wydrukowany w 3D

Broń drukowana w 3D jest niewątpliwie pewnym osiągnięciem, ale nie jest to kres możliwości tej technologii. Amerykańska firma Local Motors, postanowiła przesunąć granice tej technologii jeszcze dalej i wydrukować cały samochód.

Opracowany przez Local Motors, we współpracy z Oak Ridge National Laboratory oraz Cincinnati Incorporated pojazd, nazywa się Strati. Po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym tygodniu w Chicago podczas targów International Manufacturing Technology Show (IMTS). Zaprezentowany, to właściwie za mało powiedziane, ponieważ pojazd powstał w trakcie trwania konferencji. Było to zwieńczenie konkursu na opracowanie samochodu, który można wydrukować w 3D, jaki firma ogłosiła w czerwcu tego roku.

Wydrukowanie samochodu składającego się z 40 części zajęło 45 godzin. Montaż kolejne dwa dni. Oczywiście nadal pozostają elementy, które trudno wydrukować (na przykład akumulator czy elektryczny silnik), ale i tak jest to ogromny postęp. Wszystkie drukowane elementy powstały z tworzywa ABS (tego samego, z którego na przykład powstają klocki Lego), wzmocnionego włóknem węglowym. Dwuosobowe Strati może rozwinąć prędkość 60 kilometrów na godzinę, a zasięg jego akumulatora pozwala na przejechanie około 150 kilometrów.

Pomimo znacznego ułatwienia procesu produkcji, drukowany w 3D samochód nie jest tani. Local Motors szacuje, że będzie on kosztował od 18 do 30 tysięcy dolarów. I tak, firma zamierza go sprzedawać jak tylko zakończy proces dopuszczania konstrukcji do ruchu. Proces ten ma zostać zakończony w ciągu kilku miesięcy, w tym czasie firma chciałaby też skrócić czas potrzebny do wydrukowania pojazdu do 24 godzin.

podobne treści