news

Steve Jobs w 1996 r.: „Apple będzie jak Nike elektroniki użytkowej”

Już od jakiegoś czasu Apple jest ostro krytykowany za warunki, w jakich pracują osoby produkujące ich produkty. Jeden z byłych pracowników firmy twierdzi, że taki stosunek do siły roboczej to w Apple’u nic nowego.

Kiedy Steve Jobs wrócił na łono Apple w 1996 r., nasz informator, który woli pozostać anonimowy, był członkiem grupy pracującej nad platformą Newton. Podobno to wtedy wygłosił swoją wizję przyszłości firmy. Podobno powtarzał jak mantrę, że „Apple będzie jak Nike elektroniki użytkowej”.

Pewnie, że Nike jest rozpoznawalny na całym świecie i każda firma chciałaby zbudować taką markę. Ale w latach 1996-1997 Nike był kojarzony nie tylko z obuwiem czy dresami. Po artykule magazynu Live na temat fabryk firmy w Pakistanie, marka Nike stała się przede wszystkim synonimem nieuczciwego traktowania siły roboczej. Bycie jak Nike w 1996 roku oznaczało dążenie do sukcesu za wszelką cenę.

Oczywiście, nasz informator najwyraźniej jest mocno negatywnie nastawiony do firmy Apple i do Steve’a Jobsa osobiście. Nazywa go zresztą „najbardziej mściwa osobą jaką spotkał”. Ale jeśli mówi prawdę, jest ona bardzo niepokojąca. Okazałoby się, że Apple nie jest firmą, w której przypadki naruszenie praw pracowników są tylko incydentami wynikającymi z niewiedzy. Raczej, że w Apple takie przypadki są zakładane już na samej górze łańcucha dowodzenia! I to od samego początku. [John Herrman za informatorem o pseudonimie tipster]

podobne treści