nauka

Stephen Hawking: Musimy uciec z tej kruchej planety

Stephen Hawking nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim. Według niego naszą jedyną szansą na przetrwanie jest eksploracja kosmosu i w dłuższej perspektywie przeprowadzka na inne planety. W przeciwnym wypadku w ciągu następnego tysiąca lat po prostu wyginiemy.

Hawking swoje zdanie na temat przyszłości ludzkości wygłosił podczas zeszłotygodniowej wizyty w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, w którym odwiedził laboratorium badające komórki macierzyste w nadziei na spowolnienie postępów stwardnienia zanikowego bocznego, na które naukowiec cierpi od lat.

Ale to nie stwardnienie zanikowe boczne przyciągnęło uwagę mediów a stwierdzenie Hawkinga, że jeśli mamy przetrwać jako gatunek „musimy uciec z naszej delikatnej planety” w ciągu tego milenium. Inaczej czeka nas zagłada.

„Dla dobra ludzkości musimy kontynuować eksplorację kosmosu. Rozprzestrzenienie się po kosmosie będzie miało także inne efekty, zmieni przyszłość naszego gatunku i w ogóle da nam jakąkolwiek przyszłość,” stwierdził fizyk.

Hawking nie jest osamotniony w swojej opinii – inni naukowcy i futurolodzy, na przykład Michio Kaku, myślą podobnie. Szkoda tylko, że jak na razie w załogowym wyścigu na Marsa uczestniczą tylko prywatni przedsiębiorcy.

Zdjęcie: Flickr/NASA HQ Photo

podobne treści