naukanews

Start Heweliusza przełożono na 19 sierpnia

Start Heweliusza, drugiego po Lemie polskiego satelity naukowego, został ponownie przełożony. Obecnie planowany jest on na 19 sierpnia.

Pierwotnie start drugiego polskiego satelity naukowego planowano na koniec grudnia ubiegłego roku. Niestety podczas wcześniejszego startu chińskiej rakiety Długi Marsz 4B doszło do awarii, a jej ładunek, zamiast na orbicie, wylądował na Antarktydzie. Chińscy inżynierowie odnaleźli już przyczynę awarii, a start Heweliusza planowano na 10 lipca, ale i tego terminu nie uda się dotrzymać:

„Tym razem okazało się, że uszkodzeniu uległ satelita podobny do chińskiego satelity, który teraz będzie głównym ładunkiem rakiety Long March 4B. W związku z tym został on rozmontowany, a w tej chwili jest ponownie przygotowywany do lotu,” stwierdził w rozmowie z PAP inż. Tomasz Zawistowski z CBK PAN.

Dlatego start satelity przeniesiony został na 19 sierpnia. Obecnie Heweliusz przechodzi ostatnie testy w „clean-roomie” Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i już niebawem zostanie spakowany i wysłany na chiński poligon Taiyuan, skąd ma wystartować. Dołączy wtedy do pozostałych pięciu satelitów astronomicznych BRITE, których zadaniem jest wspólne prowadzenie obserwacji najjaśniejszych gwiazd.

podobne treści