internetWiadomości promowanewynalazki

Sri Lanka stawia na balony Google

Spośród wszystkich projektów prowadzonych przez Google X Lab, Project Loon, czyli pomysł dostarczania Internetu za pomocą balonów, jest chyba jednym z najbardziej „księżycowych”. Choć specjalne balony Google testowano już wielokrotnie, do tej pory nie zostały wdrożone. Ale to ma się niebawem zmienić.

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki ogłosiła, że balony Project Loon będą już niebawem dostarczały Internet na całej powierzchni wyspiarskiego kraju. Tym samym Sri Lanka stanie się pierwszym krajem, który we współpracy z Google, zapewni wszystkim swoim mieszkańcom dostęp do Internetu z wykorzystaniem balonów z Mountain View. Relatywnie mała powierzchnia kraju, która wynosi 65 610 kilometrów kwadratowych, z pewnością ułatwi zadanie, ale nie zmienia to faktu, że władze tego kraju najwyraźniej pokładają wielkie nadzieje w balonach Google.

Choć dzięki balonom Project Loon cała powierzchnia wyspy ma uzyskać dostęp do Internetu, nie oznacza to jednak, że będą z niego mogli korzystać wszyscy mieszkańcy bez ograniczeń i za darmo. W oświadczeniu przywoływanym przez agencję AFP Muhunthan Canagey, szef tamtejszej agencji odpowiedzialnej za telekomunikację, stwierdził, że balony Google mają „rozszerzać” zakres usług oferowanych przez miejscowych dostawców Internetu. Ale będzie to i tak wielki krok do przodu w kraju, w którym jedynie 3 miliony z 20 milionów mieszkańców mają jakikolwiek dostęp do zasobów Sieci.

Poszczególne balony mają unosić się w stratosferze przez około trzy miesiące, po czym będą zastępowane przez kolejne urządzenia. Ruchy całej floty będą koordynowane z ziemi w taki sposób, by zasięg rozgłaszanego przez nie sygnału obejmował całą powierzchnię wyspy. Według zapowiedzi pierwsze balony obsługujące Sri Lankę mają wznieść się w powietrze do marca przyszłego roku.

podobne treści