news

Spawanie na zimno

Części Oriona, załogowego pojazdu kosmicznego, który ma zastąpić
wahadłowce, zostaną zaraz zespawane. Nie będzie to wymagało ich
podgrzania. Ponieważ tę maszynę zbudował Harry Potter.

Żarcik, on przecież nie pracuje dla NASA. Spawanie na zimno bez użycia magii to opracowana w Wielkiej Brytanii metoda spawania tarcicowego. Bardzo się przydaje, gdy zależy nam na zachowaniu pierwotnego kształtu i właściwości metalu.

Spawanie tarcicowe wygląda następująco: cylindryczne narzędzie z trzpieniem obraca się i zagłębia pomiędzy dwa kawałki metalu. Tarcie powoduje, że na powierzchni wytwarzane jest ciepło i powstaje plastyczna warstwa metalu, która łączy się z drugim kawałkiem. Metal nie zostaje jednak roztopiony a całość szybko zastyga, już razem. Wrrr. [Jesus Diaz/giz, NASA, Wikipedia]

podobne treści

 • Anonim

  to spawanie tarcicowe wygląda bardzo podobnie do zgrzewania tarcicowego ,stosowanego już od paru ładnych lat ( kilkudziesięciu :) ) ,ciekawe czy tak na prawdę się różni bo z opisu wynika że niczym. Dwa kawałki stali lub jakiegoś metalu wprawiony jeden z nich ( lub oba ) w ruch. , przyłożone do siebie zgrzewają się.

 • mmaciekj8

  czyli „spawanie na zimno” to nie do końca prawda bo elementy pod wpływem tarcia i przez to podgrzania się zespawują

 • waldir10

  jasne ze macie racje ze jest to niczym zgrzewanie tarciowe, ale gdyby czepiac sie definicji-to przy zgrzewaniu tarc. to zwykle jeden element wykonuje ruch(obrotowy lub posuwisty wzg drugiego wywolujac tarcie, a nastepnie elementy sie dociska).

  Oczywiscie, mozna stosowac bajery z wymieszalnikiem, wtedy sprawa jest podobna… ale skoro to opracowalo NASA to nie sadze, ze jest to typowe zgrzewanie tarc. poza tym nie do konca jasne jest to ze material nie zostaje roztopiony…

  mimoi wszystko wydaje mi sie ze roznica tutaj jest fakt, ze nie mamy luku oraz nie wytwarzamy tarcia jak przy zgrzewaniu*samymi materialami), a raczej ciekawoscia jest tutaj zastosowanie dodatkowego narzedzia tworzacego tarcie na dwoch elementach. wtedy elementy te pozostaje prawie nieruchome (jak przy spawaniu lukiem) oraz nie potrzebujemy luku czy innego podobnego zrodla topienia, gdyz polaczenie powstaje wskutek mechaniczny.

  fajna sprawa tylko ciekawi mnie jak napedzane jest te cylindryczne narzedzie… bo jesli pradem-to w sumie po co kombinowac?….

 • sp2nbd

  Autor użył niewłaściwego terminu. TARCICĘ to mozna spotkać w tartaku. Tu mamy zgrzewanie TARCIOWE. Metoda stara jak świat, stosowana np przy produkcji zaworów do silników spalinowych.