news

SpaceX testuje główny stopień rakiety Falcon Heavy

SpaceX mniej więcej od czterech lat zapowiada pierwszy start rakiety Falcon, ale na razie jednak, poza efektownymi animacjami, nie było nam dane zobaczyć czegoś konkretnego z nią związanego. Aż do wczoraj, kiedy to założona przez Elona Muska firma pochwaliła się testem silników głównego stopnia nowej rakiety.

Falcon Heavy będzie najcięższą ze współczesnych rakiet nośnych (dopiero projektowany przez NASA Space Launch System będzie miał większe możliwości), a według planów będzie mogła ona wynieść nawet ponad 54 tony ładunku na niską orbitę lub 13 ton na Marsa. Niestety program jej budowy, zainicjowany w 2011 roku, trapiony był wielokrotnymi opóźnieniami spowodowanymi zarówno niezbyt dużym początkowo zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów komercyjnych, jak i skupieniem się firmy na doprowadzeniu do odzyskiwania pierwszego stopnia Falcona 9 czy pracach nad załogową wersją statku Dragon.

Ale na szczęście wygląda na to, że prace nad rakietą Falcon Heavy wchodzą w ostatnią fazę. SpaceX pochwaliło się właśnie nagraniem testu środkowego stopnia tej rakiety, który przeprowadzono na poligonie doświadczalnym firmy w Teksasie.

Choć konstrukcja ciężkiej wersji rakiety SpaceX opiera się na konstrukcji rakiety Falcon 9 (wykorzystywane są między innymi takie same silniki czy zbiorniki paliwa) różni się od niej znacząco. Dwa boczne boostery to właściwie dwie rakiety Falcon 9, ale centralny stopień musiał zostać mocno zmodyfikowany, by utrzymać dodatkowy ciężar oraz by w przypadku najcięższych ładunków możliwe było zastosowanie techniki cross-feed do zasilania silników, polegającej na zużywaniu w pierwszej kolejności paliwa z bocznych stopni, by odrzucić je wcześniej i zmniejszyć w ten sposób masę rakiety.

Według aktualnych planów, pierwszy start rakiety Falcon Heavy ma odbyć się pod koniec lata tego roku. W przyszłym roku rakieta ma wynieść w kosmos bezzałogowy statek Red Dragon, który ma dostarczyć na powierzchnię Marsa aparaturę pomiarową.

 

Ilustracja: SpaceX

podobne treści