news

SpaceX przygotowuje się do startu jednej z ostatnich rakiet jednorazowego użytku

Co prawda SpaceX zainwestowało wiele w rakiety wielokrotnego użytku, ale to nie znaczy, że do startów nie wykorzystuje także rakiet jednorazowych. Ale już niebawem ma się to zmienić, a zaplanowany pod koniec stycznia start będzie jednym z ostatnich startów tego typu.

Na 30 stycznia zaplanowano start rakiety Falcon 9, która ma wynieść na orbitę geostacjonarną satelitę komunikacyjną EchoStar 23. Co prawda podczas startu wykorzystana zostanie rakieta, która teoretycznie mogłaby wylądować, jednak w tym przypadku nie będzie to możliwe – satelita jest zbyt ciężki (waży 5,4 tony), a podczas wznoszenia rakieta spali za dużo paliwa, by wystarczyło go na lądowanie.

SpaceX nie zamierza jednak zadowolić się rakietami, które tylko czasem mogą lądować. Elon Musk zapowiedział już, że w niedalekiej przyszłości cięższe ładunki wynoszone będą przy pomocy opracowywanej właśnie rakiety Falcon 9 (Block 5) lub rakiety Falcon Heavy, nad którą prace trwają już od dłuższego czasu. Wersja Block 5, będąca modyfikacją istniejącej rakiety, ma być gotowa do końca roku. Obie rakiety mają mieć wystarczającą ilość paliwa, by mogły bezpiecznie wrócić po wyniesieniu na orbitę również cięższych ładunków.

podobne treści