newsWiadomość główna

SpaceX chce polecieć za dwa lata na Marsa

SpaceX już od dawna podziela zainteresowanie Marsem wykazywane przez Elona Muska, ale do tej pory ograniczało się ona raczej tylko do prac projektowych i koncepcyjnych. Wczoraj jednak firma ogłosiła już oficjalnie – SpaceX leci na Marsa. I chce to zrobić całkiem szybko.

Według zapowiedzi, która pojawiła się wczoraj na profilu SpaceX, miałoby to nastąpić już w roku 2018. Zapowiedź ta była dość lakoniczna i wspominała jedynie o kapsule Red Dragon, która ma zostać wykorzystana podczas lotu, ale przedstawiciele SpaceX doprecyzowali później, że firma rzeczywiście chce zrealizować przedstawioną w 2011 roku koncepcję bezzałogowego lądowania na Marsie przy wykorzystaniu opracowywanej od dłuższego czasu kapsuły Red Dragon. Ma ona zostać wyniesiona w kosmos przez rakietę Falcon 9 Heavy, a lądowanie być przede wszystkim testem dla kapsuły i opracowanego przez SpaceX systemu lądowania, dzięki któremu można będzie taniej dostarczać duże ładunki na Czerwoną Planetę.

Dodatkowych informacji na temat planowanej misji udzielił wczoraj także Elon Musk, który stwierdził, że statek Red Dragon został zaprojektowany w taki sposób, by mógł wylądować w dowolnym miejscu Układu Słonecznego, a marsjańska misja ma być jego pierwszym testem.

Na razie SpaceX nie zdradziło więcej szczegółów, ale biorąc pod uwagę tempo, w jakim najwyraźniej trwają prace nad marsjańską misją firmy, już niebawem dowiemy się czegoś więcej na ten temat.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści