naukanews

Sonda New Horizons przeleciała obok Ultima Thule

Nowy rok zaczął się dla NASA nerwowo. I nawet nie chodzi o groźbę czasowego wstrzymania funduszy z powodu problemów uchwaleniem budżetu, a o oczekiwanie na dane z sondy New Horizons, która 1 stycznia przeleciała obok planetoidy Ultima Thule.

1 stycznia około godziny 6:30 polskiego czasu sonda kosmiczna New Horizons zbliżyła się do planetoidy Ultima Thule na odległość około 3,5 tysiąca kilometrów wykonując podczas przelotu badania obiektu. A tych NASA zapanowała jak najwięcej, ponieważ jest to najdalszy obiekt w historii kiedykolwiek zbadany przez ludzkość. Sonda minęła Ultima Thule, ustanowiła rekord i poleciała dalej, a na Ziemi rozpoczęło się nerwowe oczekiwanie na potwierdzenie, że z New Horizons wszystko w porządku, oraz że badania zostały wykonane.

Na odpowiednie sygnały z sondy trzeba było bowiem czekać kolejne godziny. W przypadku wystrzelonej 13 lat temu sondy, która miała zbadać najdalsze rubieże Układu Słonecznego można byłoby przypuszczać, że naukowcy z kontroli misji w Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory w stanie Maryland są przyzwyczajeni do oczekiwania, ale jednak pewne emocje zawsze się z tym wiążą. W końcu anteny naziemne odebrały sygnał z New Horizons będący potwierdzeniem sukcesu.

„Statek jest cały, udało się przeprowadzić przelot obok najdalszego obiektu w historii,” oświadczyła Alice Bowman Mission Operations Manager New Horizons.

„Zdjęcia najwyższej rozdzielczości, wykonane podczas największego zbliżenia, wymagały utrzymania prawie idealnego ustawienia statku,” dodaje jej kolega, Hal Weaver. „Na podstawie tego, co widzieliśmy do tej pory sądzimy, że udało się to osiągnąć.”

Pierwszy sygnał radiowy zawierał jedynie informacje na temat statusu statku i potwierdzenie, że wykonał on swoją misję, a jego banki danych są pełne. Przesyłanie danych na Ziemię rozpocznie się dziś i potrwa do września 2020 roku, wszystko przez ogromną odległość pomiędzy Ziemią a sondą New Horizons. W tym tygodniu powinniśmy dysponować pierwszymi zdjęciami w niskiej rozdzielczości, pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zostaną odebrane w okolicach lutego.

Ilustracja: NASA

podobne treści