nauka

Sonda New Horizons gotowa do tego, by badać obiekty Pasa Kuipera

Główny cel sondy New Horizons, jakim był przelot obok Plutona, został osiągnięty, ale to nie znaczy, że NASA zamierza po prostu wyłączyć statek. Wręcz przeciwnie – już teraz typowane są obiekty Pasa Kupiera, obok których sonda powinna przelecieć w przyszłości.

Podczas swojego przelotu obok Plutona sonda New Horizons zebrała tyle danych, że przesłanie ich wszystkich na Ziemię potrwa według szacunków NASA do jesieni przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że misja sondy została zakończona – wszak nieczęsto się zdarza, że agencja dysponuje statkiem kosmicznym znajdującym się na rubieżach Układu Słonecznego. Dlatego już teraz trwają prace nad wyznaczeniem kolejnego celu dla sondy, którym tym razem będzie najprawdopodobniej obiekt Pasa Kuipera o oznaczeniu 2014 MU69.

Gdyby New Horizons rzeczywiście została skierowana w kierunku tej planetoidy, dotarłaby do niej w styczniu 2019 roku. Według szacunków astronomów MU69 znajduje się około 6,5 miliarda kilometrów od Słońca, ma 30 do 45 kilometrów średnicy i najprawdopodobniej należy do najstarszych obiektów Pasa Kupiera. Ma też tą niezaprzeczalną zaletę, że łatwiej do niej dotrzeć niż do 2014 PN70, innego potencjalnego celu w zasięgu.

„2014 MU69 jest świetnym wyborem ponieważ należy do starych obiektów Pasa Kuipera, który uformował się w tym miejscu, w którym orbituje do dziś (…). Dodatkowo łatwiej do niego dolecieć, dzięki czemu zaoszczędzimy paliwo, które można wykorzystać podczas kolejnych badań lub zachować na ‚czarną godzinę’,” wyjaśnia szef misji Alan Stern. „Sonda New Horizons została zaprojektowana w taki sposób, by po przelocie obok Plutona zbadać też inne obiekty Pasa Kupiera. Na pokładzie statku znajduje się zapas hydrazyny wystarczający do tego celu. Systemy komunikacyjne sondy zaprojektowano z myślą o działaniu poza orbitą Plutona. Zasilanie wystarczy na lata pracy, a podsystemy naukowe zaprojektowano w taki sposób, by mogły działać przy dużo mniejszych ilościach światła niż w przypadku przelotu obok 2014 MU69.”

Skoro sonda, która leci już dziesiąty rok, została zaprojektowana z myślą o potencjalnym badaniu obiektów Pasa Kuipera, po co Alan Stern tak bardzo podkreśla ten fakt, zwłaszcza kiedy sonda już się tam znajduje? Powód jest prozaiczny i są nim pieniądze. By dotrzeć do 2014 MU69 kontrola misji musi już teraz zacząć przygotowania do manewrów, które muszą zostać wykonane pod koniec października i na początku listopada. Problem w tym, że NASA nie przedłużyła jeszcze oficjalnie misji New Horizons poza przyszły rok, a na razie nie do końca wiadomo, czy tak się stanie. Agencja będzie o to walczyła, ale może się okazać, że przedłużenie misji sondy na kolejne lata może paść ofiarą cięć, które w budżecie NASA chętnie zobaczyłby amerykański kongres.

Zdjęcie: NASA

podobne treści