naukaWiadomość główna

Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza

Prawdopodobnie zauważyliście już dzisiejsze Google Doodle, które upamiętnia udane wejście sondy Juno na orbitę Jowisza. Rzeczywiście, jest z czego się cieszyć – to drugi, po sondzie Galileo, statek w historii, który tego dokonał.

Sonda Juno została wystrzelona w sierpniu 2011 roku i jest drugą misją realizowaną przez NASA w ramach programu New Frontiers. Głównym celem misji jest badanie pochodzenia oraz ewolucji Jowisza, największej planety Układu Słonecznego. Dzięki swoim instrumentom naukowym sonda zbada między innymi, czy planeta posiada stałe jądro, wykona mapę jej pola magnetycznego, zmierzy skład atmosfery Jowisza oraz zbada zorze w niej występujące. Naukowcy z NASA mają też nadzieję, że dzięki tej misji dowiedzą się więcej na temat roli, jakie gazowe olbrzymy odgrywają w formowaniu się układów planetarnych.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby sonda najpierw nie weszła na orbitę Jowisza. Potwierdzenie tego faktu dotarło na Ziemię późnym wieczorem 4 lipca czasu amerykańskiego, czyli dziś nad ranem czasu polskiego. Manewr wejścia na orbitę wymagał ponad półgodzinnego uruchomienia silnika sony i zwiększenia jej rotacji by ustabilizować trajektorię.

„Oficjalne misja naukowa rozpocznie się w październiku, ale znaleźliśmy sposób, by zacząć zbierać dane znacznie wcześniej,” mówi Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „To bardzo dobra wiadomość ponieważ mówimy o największej planecie w Układzie Słonecznym. Jest tu dużo do zbadania.”

Według planu sonda Juno będzie orbitować wokół Jowisza przez ponad rok. Po zakończeniu misji zostanie ona skierowana w kierunku gęstej atmosfery gazowego giganta, w której spłonie.

podobne treści