naukanews

Śmiercionośny dźwięk z kołyski Newtona

Najpopularniejsza i najbardziej hałaśliwa zabawka na biurko zainspirowała naukowców do stworzenia prawdziwej, morderczej broni. Potrafią oni dosłownie strzelać pociskami dźwiękowymi, a do ich wytworzenia używają właśnie kołyski Newtona.

Pomysł jest prosty. Naukowcy ułożyli całą gromadkę stalowych kulek w 21 równoległych rzędów, połączonych żyłką. Na końcu każdego rzędu umieszczono ciężarek. Upuszczenie innej stalowej kulki na końcu jednego z rzędów powoduje powstanie fali dźwiękowej, wzmacnianej gdy przechodzi z kulki na kulkę – całkiem jak w kołysce Newtona.

Dlaczego więc zwykła kołyska nie staje się śmiertelną bronią? Bo ostatnia kulka unosi całą zgromadzoną energię. W nowym systemie udało się jednak przenieść tę energię na metamateriał, który skupia falę dźwiękową w pojedynczym punkcie, umieszczonym kilka centymetrów dalej. Skupienie dźwięku w tak małej przestrzeni powoduje jego stukrotne wzmocnienie.

I mamy BUM!

Takie „pociski” z dźwięku mogą poruszać się w powietrzu, cieczach lub ciałach stałych. Co więcej, ich siła jest tak duża, że potencjalnie mogłyby niszczyć nawet łodzie podwodne Jeśli jesteś jednak pokojowo nastawiony do świata, z pewnością bardziej spodoba ci się druga możliwość – takie pociski w przyszłości będą zabijać komórki nowotworowe. W hałasie siła! [Discovery News, PopSci]

podobne treści