gadżety

Słuchawki AirPods w teście iFixit – 0/10

Nie od dziś Apple stara się maksymalnie utrudnić użytkownikom samodzielną naprawę sprzętu. Specjalne śrubki, klejone elementy i podzespoły wlutowane na stałe, nie są więc obce nikomu, kto próbował rozkręcić jakikolwiek sprzęt z jabłuszkiem na obudowie. Ale najnowsze słuchawki AirPods podbiły w tym zakresie poprzeczkę tak wysoko, że wyżej już chyba się nie da.

Chyba najbardziej znany serwis zajmujący się rozkręcaniem sprzętu, iFixit, postanowił wziąć na warsztat nowe słuchawki Apple. AirPods, bo tak się one nazywają, po raz pierwszy zaprezentowano co prawda wraz z tegorocznym iPhonem, ale nie udało się dotrzymać planowanego początkowo terminu premiery i ostatecznie do sklepów trafiły one w ubiegłym tygodniu.

Podczas testu gadżet poddano standardowej procedurze rozbiórki, by sprawdzić, czy jego naprawa będzie względnie łatwa, czy trudna. Test ten słuchawki oblały. Spektakularnie.

Co prawda Apple udała się nie mała sztuka zmieszczenia naprawdę wielu podzespołów w naprawdę małych słuchawkach, ale najwyraźniej ma to swoją cenę. Którą, dodajmy, Apple bardzo chętnie zapłaciło. Ceną tą jest oczywiście możliwość naprawy – dość powiedzieć, że słuchawki AirPods otrzymały 0 punktów na 10 w teście iFixit i nie da się ich naprawić. Głównie z powodu tego, że wszystkie ich elementy mocowane są ze sobą przy pomocy kleju, a obudowy, zarówno słuchawek, jak i etui, w którym mieści się dodatkowy akumulator, nie da się otworzyć bez jednoczesnego zniszczenia urządzenia.

podobne treści