news

Słońce wyciąga swoje macki

Ostatnio na Słońcu zaczyna się dziać. Po kilku latach spokoju nasza gwiazda znowu przechodzi fazę ADHD. Spodziewajcie się wybuchów, wyrzutów i wyciągania wielkich, kosmicznych macek. Jak na filmie poniżej:

To największa zaobserwowana do tej pory protuberancja słoneczna, która miała miejsce 30 marca. Natomiast 19 kwietnia dzięki sondzie SDO astronomowie zobaczyli z perfekcyjnymi szczegółami deszcz koronalny, czyli opadanie wyrzuconych wcześniej ze Słońca pęcherzyków plazmy.

#!#photo2#!#

Pełen film z tego wydarzenia można znaleźć tutaj. I zapewniam, że zapiera dech w piersiach. Nie tylko dlatego, że dostępny jest w kolorze i niesamowitej wprost jakości. [NASA, Astronomy Picture of the Day]

podobne treści

  • aa

    Nie prawda, że jest duża aktywność cztylko prezentowanych jest więcej zdjęć i filmów ponieważ teraz sonda SDO nonstop je nam przesyła. Wcześniej było ich jak na lekarstwo. Więc po co piszecie, że jest większa aktywność. Najpierw się zorientujcie w temacie, a później piszcie.

  • Stanisław Janikowski

    To prawda, że dzięki SDO prezentowanych jest więcej zdjęć w doskonałej jakości. Ale faktem jest też, że aktywność Słońca wzmaga się i słabnie w 11-letnich cyklach.

    Ostatnie minimum aktywności było niezwykle spokojne, a dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy ta aktywność wzrasta. Maksimum aktywności możemy się spodziewać w ciągu kilku lat. Tak więc, niewątpliwie, aktywność Słońca obecnie rośnie.