krótka piłkanews

Skype: grupowe wideokonferencje od teraz za darmo dla wszystkich

No wreszcie! Wygląda na to, że gigant z Redmond w końcu ugiął się pod narastającą presją konkurencji i zapowiedział koniec pobierania opłat za dostęp do funkcji organizowania grupowych rozmów wideo za pośrednictwem Skype’a.

Z postu opublikowanego wczoraj na oficjalnym blogu twórców programu, z darmowych wideokonferencji z udziałem więcej niż dwóch osób już teraz będą mogli korzystać posiadacze aplikacji zainstalowanych na komputerach z Windowsem, OS X oraz użytkownicy konsoli Xbox One.

Według zapewnień szefa działu marketingowego firmy, Phillipa Snalune’a, twórcy programu chcą, by grupowe rozmowy wideo były darmowe także dla posiadaczy urządzeń opartych na kolejnych platformach, takich jak Android, Windows Phone czy iOS. Na razie nie wiemy jednak nic na temat przewidywanych ram czasowych planowanego odblokowania funkcji w aplikacjach dedykowanych tym gadżetom.

Tak czy inaczej, do tej pory każdy użytkownik Skype’a, który pragnął mieć możliwość tworzenia grupowych wideokonferencji musiał wykupić kosztującą około 9 dolarów miesięcznie subskrypcję usługi Skype Premium. Teraz, opcja ta znajdzie się w wyposażeniu bazowej wersji programu, który będzie umożliwiać kreowanie bezpłatnych czatów wideo z limitem do 10 osób na PC-tach i Macach. Użytkownicy Xboxa One będą musieli zadowolić się maksymalnie czterema uczestnikami rozmowy.

Taka a nie inna decyzja MS jest oczywiście podyktowana chęcią odciągnięcia potencjalnych użytkowników od rozmaitych tworów konkurencji, w tym przede wszystkim Hangouts Google’a. Biorąc pod uwagę ogólną popularność Skype’a wśród wszystkich aplikacji i usług tego typu, nie da się ukryć, że cel Microsoftu zdaje się jawić jako całkiem możliwy do zrealizowania. I aż dziw bierze, że zabrano się za to z tak wielką opieszałością.

Źródło: The Next Web & The Verge

podobne treści