biznesnews

Sklep bez kolejek (i prywatności) Amazonu

Zbliża się okres przedświąteczny, a wraz z nim kolejki do kas. Wydawałoby się, że jest to nieuniknione, jednak Amazon opracował technologię, która wyeliminuje kolejki w sklepach raz na zawsze. A wraz z nimi prywatność.

Technologia, nad którą Amazon pracował przez ostatnie cztery lata, nazywa się Just Walk Out i jej nazwa w dużym skrócie opisuje jej działanie – wystarczy wejść do sklepu, wziąć towar z półki i wyjść.

Oczywiście nie może być to aż tak proste, klient musi mieć też ze sobą smartphone’a z aplikacją Amazon Go, dzięki której dokonane zostanie rozliczenie, a przed wejściem do sklepu musi się za jej pomocą „zalogować” poprzez przeciągnięcie nad czytnikiem w bramce wejściowej kodu wyświetlonego na ekranie urządzenia. Dopiero wtedy można wejść do sklepu i zacząć przebierać w produktach umieszczonych na półkach. Obecnie technologia jest testowana w stacjonarnym sklepie w Seattle dostępnym tylko dla pracowników Amazonu, ale w przyszłym roku ma on zostać otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Śledzenie towarów kupionych przez poszczególnych klientów odbywa się przy pomocy wielu technologii, z których jedną z najważniejszych jest rozpoznawanie obrazu. Ale nie tylko, system analizuje dane z całego szeregu czujników umieszczonych w sklepie, a algorytmy na bieżąco analizują zachowanie klienta, dzięki czemu wiadomo, że jeden towar został przez niego kupiony, podczas gdy inny wzbudził jego zainteresowanie, ale ostatecznie wrócił na półkę. W skrócie – śledzi każde zachowanie konsumenckie.

A to będzie prawdziwa żyła złota dla wszelkiego rodzaju marketerów, ponieważ trudno oczekiwać, by Amazon nie chciał wykorzystać zdobytych w ten sposób danych do tworzenia jeszcze dokładniejszych profili klientów – już nie tylko zakupy online, ale także offline posłużą do ich przygotowywania. Gdzie w tym wszystkim miejsce na prywatność? Osoby, które zdecydują się korzystać z takiego sklepu bez kas pierwsze się o tym przekonają.

Zdjęcie: Flickr/luxuryluke

podobne treści