aplikacjesmartfony

Skieruj kamerę smartphona na drzewo. Dla nauki

We wrześniu ubiegłego roku NASA wystrzeliła satelitę ICESat-2, który na pokładzie ma instrument o nazwie Atlas. Jego zadaniem, między innymi, jest wykonywanie pomiarów wysokości drzew. Pomiary te są dość dokładne, ale NASA chciałaby je potwierdzić, dlatego potrzebuje pomocy ludzi.

Głównym zadaniem satelity ICESat-2 jest badanie zmian klimatycznych, a to wiąże się między innymi ze śledzeniem zmian wielkości pokrywy lodowej czy w zalesieniu. I między innymi do tego celu zbudowano instrument Atlas. Ale ponieważ jest to dość złożone zagadnienie, zdobycie danych, które mogą potwierdzić dokładność obserwacji, nie zaszkodzi.

I właśnie dlatego NASA postanowiła poprosić o pomoc zainteresowanych internautów. Wystarczy pobrać aplikację o nazwie GLOBE Observer i wybrać w niej opcję GLOBE Trees. Po tym wyświetlony zostanie samouczek, w którym opisane jest krok po kroku, jak prawidłowo wykonać pomiar. Po tym pozostaje już tylko skierować obiektyw smartphone’u na najbliższe drzewa.

Wykonane przez użytkowników pomiary mają zostać porównane przez NASA z danymi, które dostarcza ICESat-2, co ma pomóc naukowcom w realizacji misji satelity. Może więc warto podczas wiosennego spaceru zrobić kilka zdjęć drzewom.

podobne treści