internet

Siedem lat YouTube`a

Miesiąc temu minęło siedem lat od momentu, w którym na najpopularniejszym serwisie wideo świata pojawił się pierwszy filmik. Taka okazja zdarza się… raz na siedem lat, więc niewątpliwie musieliśmy poświęcić YouTubowi jakiś specjalny tekst.

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve`a Chena i Jaweda Karima, byłych pracowników PayPal, a jego pierwsza siedziba znajdowała się nad pizzerią i japońską restauracją w kalifornijskim San Mateo.

23 kwietnia 2005 roku o godzinie 20.27 czasu lokalnego na YouTubie pojawiło się pierwsze wideo zatytułowane ”Me at the zoo”. Tytuł był stuprocentowo zgodny z prawdą, jako że przedstawiało jednego z założycieli serwisu – Karima – w zoo w San Diego. Do dziś robi takie samo wrażenie. To znaczy dokładnie taki sam kompletny brak wrażenia. Nie zmienia to natomiast faktu, że ”Me at the zoo” zwiastowało niewątpliwie nadejście nowej internetowej epoki.

Już w październiku 2006 roku YouTube`a kupiło Google, płacąc za serwis 1,65 miliarda dolarów. I nie wydaje się to ceną przesadnie wygórowaną. Wprawdzie serwis wciąż na siebie nie zarabia, a nawet podobno przynosi milion dolarów straty każdego dnia, ale to, kiedy stanie się rentowny jest chyba tylko kwestią czasu. Zwłaszcza że już pojawiła się dla niego usługa AdWords.

Pieniądze jednak pieniędzmi, ale YouTubowe statystyki robią powalające wrażenie. Od czasu ”Me at the zoo” YouTube zanotował ponad trylion odwiedzin, po około 140 na głowę każdego mieszkańca Ziemi. Każdego dnia internauci oglądają cztery miliardy filmików uploadowanych na serwis. Każdej minuty wrzucane jest nań 60 godzin materiałów wideo. YouTube ma również 800 milionów użytkowników każdego miesiąca, którzy oglądają w tym czasie trzy miliardy godzin wideo. W ciągu każdego miesiąca na YouTube`a jest wrzucanych więcej materiałów niż trzy największe amerykańskie sieci telewizyjne stworzyły przez 60 lat.

Najpopularniejszym filmikiem w historii YouTub`a jest ”Charlie bit my finger”, który pojawił się na serwisie niemal równo pięć lat temu, bo 22 maja 2007 roku. Przedstawia zaiste wstrząsającą historię dwóch angielskich braci – rocznego Charliego oraz dwa lata starszego Harry`ego.

Do dziś to niesamowite arcydzieło obejrzano ponad 450 milionów razy. Szokujące? Takie rzeczy to tylko na YouTubie.

podobne treści