news

Shaun White czyli amerykańska tajna broń na parapecie

Słyszeliście o konkurencji halfpipe? Na pewno. A jak nie słyszeliście, to koniecznie obejrzyjcie powtórki wczorajszych przejazdów z Vancouver. Shaun White w fantastycznym stylu zdobył złoto, wykonując takie ewolucje, że aż włosy dęba stawały! 

W 2009 Red Bull zbudował dla Shauna White’a specjalny tor do jego ewolucji. ponad 200 tysięcy metrów sześciennych prawdziwego śniegu (nie sztucznego jak na pozostałych obiektach) rozkruszono przy pomocy około 30 ładunków wybuchowych (każdy o wadze 13 kilogramów)…zrzuconych wprost z helikoptera Red Bull.  

Shawn podobno dostaje się na tor prywatnym helikopterem. Na Tor w Vancouver „Latający pomidor”, bo takie przezwisko przylgnęło do zawodnika po tym, jak przez długi czas nosił czerwone włosy, przybył w bardziej konwencjonalny sposób. I na tym wyczerpał limit konwencjonalności wczorajszego dnia. W pierwszym przejeździe zdobył 46,8 punktu i bezpośrednio awansował do finału. Drugi, finałowy występ graniczył niemal z perfekcją – 48,4 punktu (na 50 możliwych) i Shawn zdobył swoje drugie złoto olimpijskie. 

Być może miał w głowie obrazki ze swojego prywatnego obiektu w Silverton, być może pomogły mu jeszcze bardziej dżinsy, w których startował (cała amerykańska ekipa snowboardzistów startuje właśnie w dżinsach), ale jedno jest pewne – snowboard ma ogromny potencjał, jest niesamowicie widowiskowy i zyskuje coraz więcej popularności.

[Brian Lam, Shawn White]

podobne treści