biznes

Sharp zostanie przejęty przez Foxconn

Tajwański Foxconn najbardziej znany jest z tego, że w jego fabrykach, na zlecenie Apple, produkowane są miliony urządzeń z jabłuszkiem. Ale firma sama nie produkuje poszczególnych podzespołów. A przynajmniej nie produkowała, ponieważ teraz zamierza przejąć firmę Sharp.

Sharp jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej, jego pozycja jest szczególnie mocja w segmencie telewizorów i ekranów. Ma jednak też pewne problemy, dlatego jego kierownictwo zdecydowało się na przejęcie. Transakcja zakupu japońskiego giganta została już zaakceptowana przez jego radę nadzorczą. Za przejęcie nad nim kontroli tajwański Foxconn zapłaci 700 miliardów jenów, czyli około 6,2 miliarda dolarów.

Japońska spółka ma nadzieję, że przejęci pozwoli jej przeprowadzić niezbędną restrukturyzację. Tymczasem Foxconn, przynajmniej według Nikkei Asian Review, nie chwali się publicznie swoimi zamiarami wobec tej firmy, ale można podejrzewać, że chce zabezpieczyć sobie stałe dostawy ekranów – Sharp jest bowiem jednym z głównych dostawców ekranów wykorzystywanych do produkcji iPhone’ów.

W przeszłości zdarzały się już problemy z dostawami tych kluczowych komponentów, można więc przypuszczać, że Foxconn, wykupując producenta między innymi ekranów, chciałby uprościć sobie łańcuch dostaw i upewnić się, że przynajmniej tego elementu, już nigdy mu nie zabraknie. Pytanie tylko, czy tajwańska firma zamierza w przyszłości postąpić podobnie w przypadku innych producentów wykorzystywanych przez siebie podzespołów.

Zdjęcie: Flickr/Steve Sondgrass

podobne treści