ciekawostkinewssprzęt

Samsung zapowiada urządzenia z pięciokrotnie szybszym Wi-Fi

Jeden z najpopularniejszych producentów sprzętu na świecie zamierza zrewolucjonizować działanie domowych sieci Wi-Fi. Koreański gigant pochwalił się opracowaniem technologii umożliwiającej wykorzystanie w jego produktach nowego standardu łączności Wi-Fi 802.11ad (WiGig).

Jak zapowiada firma, umieszczenie modułów tego typu na pokładzie jej urządzeń będzie wiązać się ze znaczącym wzrostem prędkości transferu danych w ramach obejmujących je sieci. Zgodnie z zapowiedziami, w przeciwieństwie do obecnego standardu 2,4 GHz, łączność będzie działać w częstotliwości 60 GHz i zaoferuje użytkownikom wyraźne poprawienie jakości przesyłu z obecnych 866 Mb/s do 4,6 gigabitów na sekundę. Przekładając to na nieco bardziej praktyczne ujęcie, połączone urządzenia będą mogły dzielić się plikami z szybkością 575 MB/s, co oznacza, że wymienią się przykładowym filmem o rozmiarze 1 gigabajta w mniej niż trzy sekundy.

Co ciekawe, nie jest to wcale absolutne maksimum możliwości tego standardu Wi-Fi, który, zdaniem ekspertów, może w sprzyjających warunkach osiągnąć prędkość oscylującą nawet w granicach 7 Gb/s. Niestety, wykorzystanie pełni potencjału łączności WiGig jest dość problematyczne, ponieważ jest ona bardzo podatna na rozmaite zakłócenia wytwarzane przez powszechnie spotykane przeszkody, w rodzaju ścian czy stropów, które skutecznie odbijają fale radiowe wysyłane przez router. Przedstawiciele Samsunga zapewniają jednak, że udało im się znacząco ograniczyć wpływ zakłóceń na działanie modułu za sprawą zmian w konstrukcji modemów i designie anten.

Niestety, koreańska firma nie pokusiła się o ujawnienie konkretnych ram czasowych dotyczących premier urządzeń z jej nowym modułem Wi-Fi. Zdaniem portalu Digital Trends, prawdopodobnie trafią one na rynek gdzieś na przestrzeni 2015 roku. Niestety dla nas, samo wprowadzenie tego sprzętu nie będzie wiązać się z piorunująco szybką popularyzacją standardu. Tak jak ma to miejsce w wypadku wszelkich innowacji w tej dziedzinie, rynkowa adaptacja tej technologii potrwa przynajmniej kilka nadchodzących lat. Biorąc jednak pod uwagę jej potencjalne możliwości – warto będzie trochę na nią poczekać.

Źródło: Samsung Tomorrow via Gizmodo.com / Źródło 2 grafiki: PClab.pl

podobne treści