sprzęt

Samsung rozpoczyna produkcję dysków SSD 4TB

Po premierze dysku SSD o pojemności jednego terabajta, Samsung zapowiadał, że niebawem należy spodziewać się jeszcze większych dysków przeznaczonych na rynek konsumencki. Nie trzeba było na to długo czekać, koreańska firma pochwaliła się dziś rozpoczęciem produkcji dysków o pojemności 4 TB.

Nowe dyski SSD Samsunga to pierwsze produkty na rynku, które korzystają z technologii pamięci 4-bit (QLC, quad-level cell) V-NAND. W odróżnieniu od wcześniejszych konstrukcji Samsunga, które posiadały trzy, dyski QLC posiadają w każdej komórce cztery poziomy, dzięki czemu mogą pomieścić więcej informacji niż poprzednia generacja. Prędkość zapisu pozostaje taka sama, więc nowe SSD Samsunga zapisują i odczytują dane z prędkością, odpowiednio, 520 MB/s oraz 540 MB/s.

Jednocześnie z informacją o rozpoczęciu produkcji dysków SSD 4 TB, Samsung poinformował, że zamierza również rozpocząć produkcję SSD o pojemności 1 TB oraz 2 TB. Koreańska firma ma także zamiar jeszcze w tym roku wypuścić dyski SSD M.2 NVMe przeznaczone do zastosowań biznesowych.

Niestety Samsung nie podał na razie ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za nowe dyski. Ale zapewne początkowo kosztować będą one niemało.

Zdjęcie: Samsung

podobne treści