newssmartfony

Samsung potwierdza plany dot. smartfonów z systemem Tizen

2013 rokiem zmian? Potwierdziły się doniesienia japońskiego dziennika Daily Yomiuri, który poinformował, że Samsung zamierza wypuścić na rynek smartfon z powstałym na bazie SLP, open-source’owym systemem Tizen. Rewelacje dziennikarzy z kraju kwitnącej wiśni potwierdził dziś w specjalnym oświadczeniu jeden z oficjalnych przedstawicieli koreańskiej firmy.

Gwoli przypomnienia – Tizen to wspierany m.in. przez Intel, Samsung, DoComo i Vodafone, uniwersalny, open-source’owy system operacyjny o linuxowych korzeniach, który od dłuższego czasu czeka na debiut w urządzeniu o profilu czysto komercyjnym. Według ekspertów jest on dalece bardziej otwartą konstrukcją od flagowego OS-u Google – Androida, dla którego zresztą ma stanowić pierwszą, prawdziwie realną, producencką alternatywę.

Zgodnie z tym o czym pisałem dwa dni temu – właśnie to wydaje się głównym powodem decyzji Samsunga o wypróbowaniu tego systemu w jednym ze swoich najnowszych urządzeń. Przypuszczenia te potwierdza analityk KB Investment & Securites z Seulu, Byun Han Joon, który – podobnie jak ja – jest zdania, że pomysł na smartfon z systemem Tizen został zrodzony z nadziei Samsunga na osłabienie swojej zależności od Google i jego ewentualnych poczynań związanych z zakupioną  niedawno Motorolą Mobility. Wydaje się to chyba najbardziej oczywistym z powstałych wniosków.

Sam koreański gigant nad wyraz lakonicznie skomentował swoje najbliższe plany:

Planujemy wypuszczenie w tym roku nowych, konkurencyjnych urządzeń z systemem Tizen oraz ewentualne rozszerzenie ich floty w zależności od zapotrzebowań rynku.

Tak jak pisałem dwa dni temu – o tym czy smartfony pracujące pod kontrolą Tizena w ogóle będzie można zestawiać z urządzeniami z Androidem lub iOS przekonamy się najwcześniej w okolicach lutowych targów MWC. Na razie możemy tylko i wyłącznie czekać.

podobne treści