design

Samoloty przyszłości według BAE Systems

Zastanawialiście się kiedyś jak powinny wyglądać samoloty przyszłości? Nie? Spokojnie, BAE Systems robi to za was.

BAE Systems, jedna z największych firm zbrojeniowych świata, już teraz zastanawia się jakie produkty mogłaby sprzedawać swoim klientom za lat dwadzieścia kilka. Co prawda do tego czasu zmienić się może bardzo dużo, ale akurat firmy zbrojeniowe mają całkiem sporo do powiedzenia na temat tego jak wyglądać będzie przyszłość.

Jak będzie więc ona wyglądała według brytyjskiego koncernu? Zacznijmy od tego, że na BAE Systems widzi na pokładach przyszłych samolotów lasery. Pomysł nie jest oryginalny, w końcu US Air Force już teraz planuje wprowadzić lasery na wyposażenie samolotów bojowych szóstej generacji, wydaje się jednak, że brytyjski koncern zbrojeniowy trochę ostrożniej pochodzi do technicznej strony tego zagadnienia i zakłada, że będzie to możliwe w okolicach roku 2040. Innym Ciekawym pomysłem jest zastosowanie materiałów, które mogłyby się same naprawiać. BAE Systems widziałoby je na kadłubach naprawdę bardzo odpornych na ostrzał samolotów.

Pracownicy firmy najwyraźniej lubią też serię Transformers – jeden z pomysłów zakłada budowę samolotu, który składałby się z kilku mniejszych maszyn. Po przybyciu na miejsce działań, maszyny te mogłyby się rozdzielić i wykonać wyspecjalizowane zadania, by ostatecznie połączyć się w jeden samolot i wrócić do bazy. Chyba jednak najciekawszym pomysłem jest wyposażenie samolotów w zaawansowane drukarki 3D, które w locie drukowałyby potrzebne aktualnie urządzenia, takie jak na przykład drony.

Oczywiście na razie są to tylko koncepty, ale niewykluczone, że w przyszłości przekształcą się one w prawdziwe rozwiązania techniczne.

podobne treści