newsprogramy

Rosja wybrała systemy, które mają zastąpić Windows

Od dłuższego już czasu Rosja podejmuje kroki, by stać się krajem krajem, który nie byłby uzależniony od zachodniej technologii. Dlatego niedawno postawiła na Sailfisha, który został oficjalnym mobilnym systemem operacyjnym Federacji Rosyjskiej. Teraz tamtejsze Ministerstwo Komunikacji wybrało systemy oficjalne operacyjne dla komputerów osobistych.

Jak można się było tego spodziewać, Rosjanie postanowili postawić przede wszystkim na Lunixa. A konkretnie na dystrybucje ROSA Desktop, ALT Linux oraz przeznaczoną dla serwerów dystrybucję ROSA Enterprise. Ale to nie jedyne systemy operacyjne, które mają w przyszłości uniezależnić Rosję od wpływów Zachodu. Ostatnim z nich jest ReactOS, czyli otwarta implementacja Windows NT. Jest to o tyle interesująca decyzja, że choć system ten rozwijany jest od siedemnastu lat, cały czas dostępny jest jedynie w wersji alpha. Ciekawe czy rządowe wsparcie pomoże przezwyciężyć problemy, z którymi borykają się dziś deweloperzy tego systemu.

Rosjanie, w swoich próbach uniezależnienia się od zachodniej technologii nie ograniczą się jednak tylko do systemów operacyjnych. Rosyjskie Ministerstwo Komunikacji przedstawiło także swoje rekomendacje odnośnie innego oprogramowania. I tak, w zakresie zarządzania bazami danych postawiono na PostgreSQL, a oficjalnym pakietem biurowym ma zostać działający w chmurze OnlyOffice.com.

Zdjęcie: Flickr/paulafunnell

podobne treści