nauka

Rosja chce zbudować ‚Arkę Noego’

Naukowcy z Uniwersytetu Moskiewskiego chcą stworzyć największe na świecie repozytorium danych genetycznych. Projekt o nazwie „Arka Noego” ma kosztować 194 miliony dolarów.

Wewnątrz kompleksu o powierzchni 430 kilometrów kwadratowych, który w tym celu ma powstać na jednym z kampusów Uniwersytetu Moskiewskiego, przechowywane będą próbki DNA wszystkich organizmów żywych, roślin i zwierząt, jakie żyją, lub żyły, na naszej planecie. Oczywiście ilość próbek DNA wymarłych organizmów ograniczona jest do tego, co uda się odzyskać naukowcom, ale i tak projekt ma być największą na świecie bazą tego typu danych.

„Nazywamy ten projekt ‚Arką Noego’. Zakłada on stworzenie repozytorium, bazy danych wszystkich stworzeń Ziemi, nie tylko żyjących, ale także wymarłych organizmów. Właśnie takie wyzwanie sobie postawiliśmy,” stwierdził w wywiadzie dla RT Viktor Sadivnichy, rektor UM. „Jeśli zostanie on zrealizowany, będzie to ogromny krok dla Rosji, która jako pierwszy kraj stworzy prawdziwą Arkę Noego.”

Rosyjski projekt nie jest pierwszym na świecie przedsięwzięciem tego typu, ale jeśli rzeczywiście zostanie zrealizowany, byłby największym. Obecnie największa baza danach genetycznych, obejmująca 4,2 miliony próbek, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści